Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-09-16, 22:55
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Επιλογή φίλτρου εσωτερικου/εξωτερικου

Καλησπέρα παιδια,
Θα ηθελα να ρωτησω κάτι που εχω αρχίσει να μπερδευομαι οσο διαβαζω... Να επιλέξω για την ακρίβεια για να το πω πιο σωστά.

Θέλω στήσω ενα ενυδρείο για να βαλω μεσα ενα ομορφο χρυσοψαρο που εχω και βρισκεται ηδη (σε ενα 35λιτρο). Θα μπει σε εν diy ενυδρειο με διαστασεις 70x35x40 χωρις ομως να γεμισει με νερο εντελως μεχρι επανω, αρα τα λιτρα του ενυδρειου θα ειναι γυρω στα 70-80 και αν αργοτερα μπει κανενα φυτο, διακοσμητικο και να του παρω αλλο ενα για παρέα, θα ελλατωθουν και αυτα μαλλον.
Εχω διαβασει παντου πολλα για τα εξωτερικα φίλτρα και εχω εμπεδωσει πως τα εξωτερικα υπερτερουν καλυτερα απο τα εσωτερικα.
Πχ.
1. Δεν μπουκωνουν τοσο εύκολα
2. Καλυτερα βιολογικα φιλτρα (κεραμικο , βιολογικο...)
2. Καλυτερα ή δικα σου σφουγκαρακια και σε οτι σειρα θελεις
3. Πιο ευκολο καθαρισμα (δεν βουτας τα χερια στο ενυδρειο και δεν στρεσσαρεις τα ψαρια..
Κτλ κτλ..

Ωραια ως εδω.
Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης:
Στα 70-80 λιτρα αξίζει να πάρω κατι σε εξωτερικο και οι παραγοντες που με κανουν να αναρωτιεμαι ειναι:
1. Θα ειναι πιο ακριβο (σχεδον διπλασια τιμη)
2. Θα κανει περισσοτερο θορυβο φανταζομαι ;;;; Η κανω λαθος;; ΚΑΙΙΙ
3. Διαβαζω στο ιντερνετ στα sites των εταιριων (πχ. eheim) πως ακομα και τα εσωτερικα φιλτρα κανουν δουλεια απο 30 μεχρι και 250lt. Δεν καταλαβαινω πως ενα εσωτερικο φιλτρο γραφει οτι καθαριζει μεχρι και 250 λιτρα με ενα απλο σφουγκαράκι μεσα, ουτε βιολογικο ουτε κεραμικο ουτε τίποτα η στην καλυτερη με ελαχιστα υλικα.......
Και αναρωτιεμαι αν ειναι τελειως "τσαμπα λεφτά" η φαση με τα εσωτερικα φίλτρα ή αν για τα δικα μου 70λιτρα αξιζει τον κοπο...
Για διευκρινηση, ειχα κοιταξει Σαν εξωτερικο το eheim classic 150 σαν καλη λυση και μετα χαζεψα στο συγκεμριμενο σαιτ και ειδα και τα aquaball / biopower της ιδιας εταιριας να αντεχουν μεχρι και 240lt ομως και πιο οικονομικα.
Τι να επιλέξω για αυτο το ενυδρείο;;;
Ξερω εγραψα πολλα αλλα και την τελευταια φορα που παραλιγο να χασω το ψαρακι μου εσεις με βοηθησατε και το εσωσα... Οποτε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01593 seconds with 11 queries