Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-01-14, 17:23
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι αξίζει γιατί μετά από αρκετό ψάξιμο μέσα στις γιορτές μπορώ να πω ότι με 3 μικρά blockάκια αλουμινίου θα μπορώ να ψύξω ικανοποιητικά τα LEDs μου.
Αυτό που θεωρούσα ως μειονέκτημα θα το χρησιμοποιήσω για οικονομία. Τον χειμώνα η ενέργεια που "χάνετε" στον περιβάλλοντα χώρο θα δεσμεύεται στο νερό του ενυδρείου και θα λειτουργεί λιγότερο το θερμαντικό σώμα.
Το καλοκαίρι θα λειτουργώ ένα DIY chiller με την χρήση peltier. Η κρύα μεριά θα ακουμπάει σε inline block κατεβάζοντας την θερμοκρασία του νερού ενώ η ζεστή μεριά θα έχει ένα CPU cooler με 120άρη ανεμιστήρα, "σάντουιτς" δηλαδή.

Μία ερώτηση άσχετη με το θέμα (για να μην ανοίξω νέο):
Δεν μπορώ να βρω σωστές πληροφορίες για τους συνδυασμούς χρωμάτων. Ότι έχει να κάνει με DIY LEDs αφορά τα reefs και τα χρώματα τους δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτό που θέλω να βλέπω. Γνωρίζω ότι θέλω κάπου 0.7W ανά λίτρο για τα φυτά μου, σχεδιάζω 90 λίτρα καθαρά άρα χονδρικά 70W. Δεν μπορώ να βρω συνδυασμούς και διάταξη για φυτεμένο με "χαλί"!
Ενώ μου άρεσε η ιδέα 445nm Royal Blue - 10.000k White διάβασα από πολλές μεριές ότι θα έχω άλγη...
Έχει κάποιος συνδυασμό για ένα αρκετά λευκό φως το οποίο μπορεί να δώσει και moonlight;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01547 seconds with 11 queries