Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-05-09, 11:46
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Πέφτουν τα φυλλα στις Hygrophila Corymbosa Siamensis

Καλησπέρα,
όπως λεει και ο τίτλος εχουν αρχισει να πέφτουν τα φύλλα στις Hygrophila Corymbosa Siamensis. Κυρίως τα παλιά φυλλα. Τα φυτά τα έχω φυτέψει εδω και 10-14 μερες. Αντιλαμβάνομαι οτι με το φυτεμα θα περασαν και ένα σοκ μεχρι να συνηθίσουν το νεο τους περιβαλλον. Το συμπτωμα ξεκιναει με το να γίνεται μεγαλο μερος του φυλλου διάφανο και μετα πέφτει.

Να πω πως τα άλλα φυτά που έχω εχουν πολύ καλή ανάπτυξη (2 Hygrophila difformis, λίγη Java moss, 1 Aponogeton crispus (το οποίο μετά από 5-6 μέρες από το φυτεμα άνθισε. Πέταξε έναν μίσχο 20-25 εκατοστα και στην άκρη ανθάκι). Μερικές Cryptocoryne undulata & wendtii και 1 Limnophila Aromatica).

Πιστευω πως μεγαλό ρόλο πρέπει να έπεξε και η μεγάλη θερμοκρασία που είχε το ενυδρειο στις αρχες. Εφτανε μέχρι και 30 βαθμούς. Τωρα την εχω ρίξει σε κανονικά επίπεδα στους 27.

Για υποστρωμα έχω βάλει φυλλοχωμα.

Από όσα έχω διαβάσει μάλλον πρέπει να λείπει φωσφορος ή/και σιδηρος (βεβαια τεστ δεν εχω για να κάνω μετρησεις, αλλα θα πάρω). Τωρα το ερωτημα μου είναι ποιο από τα προιοντα που κυκλοφορουν στο εμποριο είναι καλό και τι προτέινετε να αγορασω?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01395 seconds with 11 queries