Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 12-02-21, 17:30
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το skimmer θα το κάνω όπως λες. Θα πάει μαζί με τον σωλήνα του bottonDrain στην μηχανική φίλτρανση. Ο κάθε σωλήνας θα έχει την δικιά του βάνα για να μπορώ να τα κλείνω και να αδειάζω το φίλτρο. Επίσης θα μπορώ να μικραίνω την ροή αναλόγως απο ποιο σωλήνα θα θελω να τραβάω λιγότερο ή περισσότερο νερό (skimmer / BD). 'Έχω ήδη ανεβάσει μια φωτογραφία χωρίς όμως να εξηγήσω κάτι. Ο σωλήνας που είναι θαμμένος στο τσιμέντο θα είναι η επιστροφή του νερού (tpr). Ο δίπλα είναι για το σκίμμερ. Mε ένα Γάμμα θα πηγαίνει μέχρι την επιφάνεια για να δουλεύει σαν σκίμμερ. Απο την έξω πλευρά της λίμνης θα πηγαίνει μέχρι το φίλτρο. Θα έχει βάνα και μελλοντικά ίσως μπει UV.



Εντωμεταξύ μου έκανες μια ωραία πάσα για να ανεβάσω την φωτογραφία με τις σωληνώσεις στο φίλτρο. Τα tpr (Tangential Pond Return) θα μπορούν είτε να τραβάνε είτε να σπρώχνουν νερό, αναλόγως ποια βάνα θα είναι κλειστή. Οι άσπρες σωλήνες είναι πολυπροπυλενίου ειδικές για νερό και μονοκοματες μέσα στο τσιμέντο για να σιγουρέψω ότι δεν θα υπάρχουν απώλειες. Έχω φάει υπερβολικές ώρες για το πώς και που θα γίνουν αυτές οι σωληνώσεις.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210113_0949492.jpg
Εμφανίσεις:  899
Μέγεθος:  133,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 12 queries