Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-05-20, 08:41
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Στα σχέδιά μου είναι να γίνει η μεγάλη λίμνη σύντομα. Όσον αφορά τη λάμπα εννοείς να μπαίνει ανά διαστήματα πχ μερα παρά μέρα?
-------------------------
Οι βιομπαλες που έχει το φίλτρο δεν κάνουν υποτίθεται βιολογικό φιλτταρισμα? Έχω βάλει μπολι ήδη πλην των bio balls
-------------------------
Καλημέρα σε όλους. Καθώς λοιπόν αρχίζω να σχεδιάζω το θέμα της μεγάλης λίμνης, έχω τις εξής απορίες:

1. Λαμβάνοντας υπόψη ότι η λίμνη θα έχει πιθανότατα διαστάσεις 4 μέτρα μήκος, 3 μέτρα πλάτος και 1,2 μέτρα βάθος, ένα liner 8*6 επαρκεί ή χρειάζεται μεγαλύτερο? (έχω υπολογίσει να προεξέχουν 30 εκατοστά liner από την επιφάνεια της λίμνης σε κάθε πλευρά)
2. Να μπω στη διαδικασία του botom drain ή όχι? Από ότι έχω ακούσει υφίστανται ρίσκα συν του ότι θα πρέπει να κολλάω και να κόβω το liner
3. Μετά το σκάψιμο στον πάτο βάζω άμμο και μετά γεωύφασμα ή να πάω στη λύση του τσιμέντου σε μερικά σημεία(θεέ μου..)?
4. όσον αφορά την φίλτρανση, ξεκινάμε πρώτα από τη μηχανική και μετά πάμε στη βιολογική (δηλαδή ένα βαρέλι με σφουγγάρια και μετά ένα άλλο με βιολογικό υλικό)?
5. Από θέμα βιολογικής φίλτρανσης τι υλικά προτιμώ? Έχω διαβάσει από bio balls μέχρι κ1 και απλή ελαφρόπετρα.
6. Λαμβανομένου υπόψη ότι η λίμνη θα φτάσει τα 12.000 λίτρα, πάω για δύο αντλίες 12.000 λίτρων ανά ώρα έκαστη, ή για δύο των 9.000 λ/h?
7. Όσον αφορά το skimmer, να πάω σε επιφάνειας ή κανονικό? Σε αυτό το ζήτημα θέλω βοήθεια, καθώς δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως λειτουργεί.
8. Η UV αν έχω καταλάβει καλά μπαίνει ανάμεσα στη μηχανική και τη βιολογική φίλτρανση ή πριν τη φίλτρανση γενικότερα?
9. Άποψή μου είναι ότι οι αντλίες δε θα πρέπει να πιάνουν πάτο, ώστε αν στραβώσει κάτι να μην αδειάσει όλη η λίμνη. Συμφωνείτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christoschor : 08-05-20 στις 08:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries