Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 29-09-05, 09:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeMak
Φίλοι μου γειά σας ,
Πριν ενάμιση μήνα αγόρασα ένα 200 λιτρο ενυδρείο και το έστρωσα με χρυσόψαρα (4) τα οποία μετά χάρισα. Αφού έκανα τις απαραίτητες μετρήσεις (ΝΗ3=0.01,νιτρώδη 0 και νιτρικά περίπου μηδέν) έβαλα πριν 2 εβδομάδες 3 θυληκά gyppies και 2 αρσενικά. Την επόμενη μέρα είχαν μείνει τα 2 αρσενικά και η θυληκιά (που ήταν έγκυος). για να μην στρεσαριστεί αγόρασα άλλα 2 θυληκά και σε 4 μέρες παίθαναν και αυτά (τα 2 θυληκά).Αποφάσισα να αγοράσω ένα ζευγάρι black molly και το θυληκό άντεξε 4 μέρες .
Αποφάσισα μέχρι να βρω τι συμβαίνει να μην ξαναβάλω άλλα ψάρια.Πριν δύο μέρες ανακάλυψα ότι το θυληκό guppy που έμεινε γέννησε περίπου 25 ψαράκια αλλά είναι πολύ εξαντλημένο. Τα μικρά κολυμπάνε ανάμεσα στα υπόλοιπα ψάρια σαν να μην φοβούνται τίποτα και τα μεγαλύτερα δεν τους δίνουν σημασία (στο ενυδρείο υπάρχουν και κρυψώνες.
Τελικά τι λέτε να συμβάινει σημειωτέων ότι πριν πεθάνουν τα ψάρια δεν έδιχναν κανένα σημάδι ασθένειας (έτρωγαν κανονικά απλά παρατήρησα ότι πήγαιναν στην επιφάνεια συχνά). Τι λέτε να συμβαίνει???καλημερα φιλε μου,πιστευω οτι κατι εκανες λαθος...ισως οι μετρησεις σου ph κλπ....και τουλαχιστο απο οτι ξερω τα γκαππυ,και τα μολλυ ειναι σχετικα ανθεκτικα .....
Υπάρχει περίπτωση το υγρό για το χλώριο που βάζω?(μου το έδωσε ένας φίλος και το είχε 2 χρόνια..έχουν ημερομηνία λήξης αυτά?)
Σας ευχαριστώ
τι να σου πω φιλε μου,πιστευω οτι εχεις μαλλον λαθος μετρησεις,και εχει προβλημα το νερο σου,γιατι τα συγκεκριμενα ψαρια απο οσο γνωριζω ειναι αρκετα ανθεκτικα,και δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα,ειδικα αν ειχε στρωθει το ενυδρειο σου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries