Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 24-11-15, 17:15
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παγικοφτη θύμισε το όνομασου. Ενυδρεία στρώνουν και σε λιγότερες από 8 μέρες, είτε με μπόλι σε γλυκού είτε με ζωντανό βράχο και θαλασσινό νερό σε ριφ. Δεν κατανοώ γιατί δεν αποδέχεται αυτά οουνσου γράφω. Μετά τις 8 μέρες πρόσθεσαν ζωντανά, τα ταιζα κατεψυγμενη, μπήκε χαετο, λίγος ζωντανός αραγωνιτης από το νάνο που διατηρούσαν , για να σινταρω με ωφέλιμα σκουλίκια τον νεκρό, στις 15 μέρες δεν είχα αμμωνία παραβτα ταισματα και δεν......ξαναμετρησα. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και το αναφέρω, για να επισήμανω στον φδιλο Λεονάρδο ,ότι αφού γέμισε θάλασσα έβαλε αρκετά νιτροποιητικα βακτήρια, ώστε να μην χρειάζεται να ξοδέψει λεφτά σε εμπορικό σκεύασμα, απλά να οπλισθεί με υπομονή, και τάιζοντάς ελαφρά ,βάζοντας καμία γαριδουλα κτλ να συνέχισει να αυξάνει τον αριθμό των βακτηριδίων!

Τώρα φιλέ μου αλλα και εσυ Σακη για πες μου όμως αν είσαι υπέρ της χρήσης έστω ετερότροφικων βακτηριων σε ρουτίνα σε στρωμμένο ενυδρείο που δεν εφαρμόζει προβιοτικες μεθόδους! Εγω νομίζω οτινδεν χρειάζεται και είναι πέταμα χρημάτων, γιατί για μια δεδομενη ποσότητα άνθρακα που υπάρχει σε στρωμμένο ενυδρειο, αντιστοιχεί συγκεκριμένους πληθυσμός βακτηρίων, που αν προσθέσουμε και αλλά, χωρίς να αυξήσουμε τονφαι τους=πηγή άνθρακα, απλαμθανσου ψοφησουν! Ακόμη καιμστιςμπροβιοτικες μεθοδους θεωρώ οεριτη την προσθήκη βακτηρίων σε μορφή ρουτίνας, γιατί απλά αυξάνοντας τον άνθρακα, σταδιακα,θα αυξηθεί πολύ γρήγορα και πληθυσμός των ετερότροφων βακτηρίων που υπάρχουν ήδη στο ενυδρειο! Μπορώ να αποδεχτω την προσθήκη βακτηρίων 2-3 φορές τον χρόνο, απλά για ανανεωση των πληθυσμών και να μην επικρατήσει ένα είδος μοινο, και αυτό με ενδοιασμό, αν είναι χρήσιμο!

Σάκη έχεις δίκιο για τα σπέσιαλ Μπλεντ, τώρα είδα το σιτε τους, το πρωί είχα άλλο εμπορικό σκεύασμα στο μυαλό μου. Γιατί όμως προτείνει να ξοδευτει στον φίλο και όχι να κάνει λίγο ακόμη υπομονή; Ήδη πρόσθεσε με το θαλασσινό νεράκι νιτροποιητικα βακτήρια.


ΥΓ τώρα εσύ φιλέ βόα δεν κατάλαβα πιον υποννοεις ότι προσπαθεί να προβληθεί! Και Μιχάλη πέραν των αψιμαχιών, που κακώς είχαμε, έχουν γράφει πολύ χρήσιμα πράγματα. Αν δεν τα καταλαβαίνεις, υπομονη, σε λίγο καιρό θα σου είναι κατανοητά, συνέχισε το .διαβασμα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01754 seconds with 11 queries