Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 23-11-15, 20:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 8 μερες με νεκρο βραχο και αραγωνιτη, με γεμισμα νερο θαλασσας, ηταν ηδη στρωμμενο, οταν μετρησα. Γνωμη μου σε στρωμμενο ενυδρειο, η χρηση βακτηριων ειναι πεταμα χρημματων, μια ακομη υπερβολη των θαλασσινων! Δυομιση χρονια δεν εχβ χρησιμοποιησει ποτε, ουτε εκρινα.να χρειαζεται καποια στιγμη.
Με συγχωρείς αλλά πώς έγινε αυτό??? Πρόλαβε να επικοιστεί ο νεκρός βράχος και ο αραγωνίτης σε 8 μέρες με βακτήρια από το θαλασσινό νερό??? Το θαλασσινό νερό περιέχει βακτήρια αλλά καμία απολύτως σχέση με τον αριθμό που θα εποικήσουν τον βράχο σου στην πάροδο του χρόνου και θα μπορείς να πεις οτι το ενυδρείο είναι στρωμένο... Μήπως στις μέρες αυτές δεν πρόλαβε καν να δημιουργηθεί αμμωνία και μέτραγες μηδέν?? Πώς τροφοδοτούσες τα βακτήρια στις 8 αυτές μέρες??
Προσωπική μου άποψη είναι ότι 8 μέρες δεν είναι σε καμία περίπτωση αρκετός χρόνος για στώσιμο ενυδρείου...
Γράφω μόνο και μόνο επειδή μπορεί να διαβάσει και κάποιος αρχάριος την δημοσίευσή σου, εντελώς φιλικά...

Επίσης ο κύκλος του αζώτου, δεν προκαλείται από κάτι, γιατί απλά δεν σταματάει ποτέ σε ένα ενυδρείο!!

Υπάρχουν και μέθοδοι απομάκρυνσης νιτρικών που απαιτούν προσθήκη βακτηρίων ώστε να λειτουργήσουν, οπότε δεν είναι πάντα πεταμένα λεφτά!!

Όσο για τον φίλο μας εδώ, συστήνω απλά υπομομή Το ξέρω οτι θες να επιταχύνεις τα πράγματα, λογικό είναι, αλλά γνώμη μου είναι να αφήσεις την φύση να κάνει τη δουλειά της!! Βάλε τροφούλα, ή αμμωνία και όλα θα γίνουν... Αν και θα έπρεπε να περιμένεις το έπιπλο πρώτα... καλή συνέχεια φίλε μου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries