Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 29-10-10, 07:44
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι θα το ελεγα (kingrim)απο εκει και περα εχει λογικη και ποιο ευκολο στησιμο θα γινει ετσι οπως το εχω στο νου μου
με το βαρελι παντως για κοραλια δεν ξερω ακομα τι θα βαλω σιγουρα θα βαλω
κανα 2 ανεμωνες για τους clown που θελω να βαλω και απο εκει και περα μαλλον
μετα απο λιγο καιρο λεω να βαλω κανενα φραγκακι και κανενα σοφτ και mushroom ετσι λεω τωρα τι θα γινει ενας Θεος ξερει!
Η ανεμώνη δεν θέλει πολύ φώς, θέλει καλή κυκλοφορία και πολύ καλό νερό.
Το ίδιο και τα soft (αν και κάποια έχω παρατηρήσει ότι παρότι κάποια λένε medium φωτισμό, τα πάνε καλύτερα με περισσότερο φωτισμό και το ανάποδο). Τα φραγκάκια για εμένα τα ξεχνάς τουλάχιστον για 6 μήνες. Και αν βάλεις hard πρέπει οποσδίποτε να κοιτάξεις το θέμα του φωτισμού (1watt/lt) ο οποίος θα πρέπει να είναι όσο πιο πολυφασματικός γίνεται.

Την ανεμώνη μην την βάλεις από την αρχή άσε να περάσει κανά 2μηνο τουλάχιστον.Αν την βάλεις κάπου που έχει πολύ φως ή κακή κυκλοφορία, θα πάει μόνη της κάπου που θα της αρέσει. Την παρακολουθείς σε καθημερινή βάση γιατί αν ψοφήσει παίζεται όλο το ενυδρείο σου.

Μην διαλέγεις ζωντανά (μαλακά, σκληρά κτλ) ανάλογα μόνο με το τι σου αρέσει. Άλλα θέλουν πολύ φως, άλλα λίγο, άλλα θέλουν έντονη κυκλοφορία και άλλα όχι. Θα είναι δύσκολο να βρεις όλους αυτούς τους συνδιασμούς αναγκών σε ένα ενυδρείο και σύγουρα τελικά δεν θα πάει "αυτό το όμορφο μπροστά, το μικρούλι δεξιά" κτλ

Το βαρέλι θα το χρειαστείς έτσι και αλλιώς για να ετοιμάζεις το νερό για τις αλλαγές σου.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries