Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 28-10-10, 21:01
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
να εχω και θερμοστατη στο βαρελι οταν θα ετοιμασω το νερο?
και για της λαμπες που θα χρειαστω μπορειτε να μου πειτε ποσα κελβιν και τι χρωματος να ειναι?
την πρώτη φορά δε πειράζει αλλά σίγουρα θα ήταν καλό. είπαμε για φωτισμό πες μας τι κοράλλια θέλεις. γενικά πρέπει να ξεκινήσεις διαβασματάκι...το θαλασσινό θέλει μπόλικο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
εφοσον εχεις αποφασισει σε reef ...οκ. Βλεπω κολησες στο πως θα φτιαξεις το νερο??? Καταρχην δεν ξερω τι εχεις κανει μεχρι στιγμης και τι πραγματα εχεις?
Απλα εφοσον εχεις τον αραγωνιτη στρωσε το ενυδρειο σου ......βαλε νερο και ρηξε το αλατι χυμα μεσα , καπου 4,9 κιλα θα χρειαστης, ρηξε ακριβως 4,5 κιλα μετα μετρησε αλατοτητα και συμπληρωσε αν χρειαζεται.
Τι γουβαδες και βαρελια και φασαριες , εφοσον εχεις κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο το αλατι θα διαληθει , εγω στο δικο μου ερηξα 7 κιλα χυμα που εκατσε στον πατο ολο και μετα απο κανα 5ωρο δεν υπηρχε ιχνος.
Αφου δουλεψει το νερο με την σωστη αλατοτητα για 24 ωρες μπορεις να βαλεις τον βραχο .......... και συνεχηζεις μετα ......
είσαι off. ενυδρείο με αραγωνητή δε στρώνετε.ο βράχος εκτοπίζει νερό...πόσο νερό να φτιάξει και πόσο θα πετάξει? το βράχο πως θα το στήσει? θα τον πετάξει απλά μέσα? τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να μην κάνει σωστά βήματα. το αλάτι που θα κάτσει πάνω στην άμμο?τόσο καλή κυκλοφορία έχει?αλάτι που σπάει σε 5 ώρες και το έχεις ρίξει κιλος χύμα μέσα πάνω σε άμμο εγώ δεν έχω δει.αν θέλεις να το κανείς έτσι μη βάλεις άμμο. δηλαδή είναι πιο εύκολο να τραβάς και να βάζεις νερό από όσμωση στο ενυδρείο να να σπάει εκεί το αλάτι από το να βάλεις ένα μπετονάκι για δύο μέρες στο μπαλκόνι...τι να πω...ότι καταλαβαίνεις
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 28-10-10 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries