Θέμα: <3 Turtles
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-08-11, 07:09
Mouritsa Ο χρήστης Mouritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη & Σπάρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή <3 Turtles

Γεια σας φίλοι μου ^_^
χαίρομαι πολύ που έγινα μέλος του aquatek.gr!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, ως αρχάρια στη ανατροφή νεροχελώνας (αυτή που κολυμπάει μεν όλη μέρα στο νεράκι αλλά βγάζει συχνά πυκνά το κεφαλάκι της έξω για να ανασάνει ή/και να φάει).

Λοιπόν, επί 6 μήνες την έιχα σε μια χελωνιέρα (αν το λέω καλά), την πρόσεχα, την τάιζα, την καθάριζα με βιολογικό τρόπο κ.λπ. και φυσικά μεγάλωσε! Έγινε διπλάσια! Της πήρα και ένα φιλαράκι, μικρότερο μεν αλλά πολύ ενεργητικό δε και αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρειο ώστε να πλατσουρίζουν με μεγαλύτερη άνεση.

Το ενυδρείο είναι σχετικά μεγάλο, με βάθος αρκετό. Χωράει μέχρι 15λίτρα νερό. Έχει ένα διακοσμητικό βραχάκι πέρα ως πέρα στην πλάτη του ενυδρείου και μέσα ένα κενό χώρο όπου βρίσκεται ένα φίλτρο (stream 230, 240 l/h), που μου τοποθέτησε ο πωλητής του petshop. Επίσης, τοποθέτησα έναν διακοσμητικο αστερία και ένα δεύτερο μικρο βραχάκι, στο οποίο και κρύβονται μανιωδώς τα χελωνάκια μου και το βρίσκω κάθε μέρα σε διαφορετικό σημείο -χαχα-, τέλος, έβαλα και χρωματιστό χαλικάκι.

Όλα καλά μέχρι στιγμής, τα χελωνάκια είναι πιο ενεργητικά απο ποτέ, το νερό είναι καθαρό κ.λπ. ΑΛΛΑ...ξαφνικά, σε μια βδομάδα από τότε που αγόρασα το ενυδρειο...η μυρωδιά του εχει αλλάξει, δε μου μυρίζει όπως όταν ήταν στην χελωνιέρα, οπότε και κάθε βδομάδα το καθάριζα 2-3 φορές, αυτό μου μυρίζει σαν ιονίσμένο, μια πολύ ιδιαίτερη μυρωδιά. Δε ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Καθάρισα το ενυδρείο όσο πιο απαλά γινόταν, τις χελωνίτσες μου το ίδιο, τα διακοσμητικά το ίδιο, πρόσθεσα και νέο ασβέστιο σε σχήμα χελώνας αυτη τη φορά, καθάρισα το φίλτρο και το επανατοποθέτησα και όμως αυτή τη μυρωδιά ιονισμού παραμένει.

Οι χελωνίτσες μου δεν έχουν καταλάβει τίποτα, δε τις βλέπω να τις ενοχλεί, το ίδιο παίζουν, το ίδιο τρώνε, το ίδιο χαριτωμενιές μου κάνουν. Στο χώρο όμως που βρίσκεται το ενυδρείο μου (το οποίο είναι ανοιχτό να πω) κυκλοφορεί γύρω από αυτό μια αμυδρή μυρωδιά.

Αν κάποιος, μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω τι είναι αυτό που μυρίζω ξαφνικά σε μια βδομάδα ας με ενημερώσει ώστε να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες. Δε θέλω να μου πάθουν κάτι τα χελωνάκια μου. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries