Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 09-05-20, 00:14
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε Χρηστο καλη αρχη να εχεις με τη λιμνη που σχεδιαζεις να φτιαξεις. 1) η γνωμη μου ειναι οτι το λαινερ υπολογισε το να σου περισεψει πιο πολυ γιατι δεν ειναι σεντονι να σου στρωσει ακριβος θα κανει ζαρες και θα εχεις φυρα στα τετραγωνικα.2) αν βαλεις κοι καλο ειναι το botom drain,αρκει να εχεις κανει σωστη μελετη στο φιλτρο που θα καταληξει. στην αντλια που θα εχεις στις διατομες των σοληνων ,και στη γενικοτερη φιλτρανση σου.Εγω στην δικια μου λιμνη εχω αλλα αυτη την στιγμη το εχω ταπωση και δεν το δουλευω,για λογους που αναφερα παραπανω. ειχα καποια θεματα που θα τα λυσω και θα το ξαναδουλεψω ,γιατι εκανε φοβερη δουλεια στη λιμνη μου.3) εξαρτατε και απο το παχος του λαινερ αλλα σε γενικες γραμμες ναι -θεε μου-.4) Ναι 5) ελαφροπετρα ειναι σουπερ λαβα οκ λεκα οκ και μετα οτι αλλο σηκωνει η τσεπη σου.6) ο κανονας για λιμνη με κοι χωρις φυτα ειναι το νερο της λιμνης να γυρναει μεσα απο τα φιλτρα 2 φορες την ωρα.Αναλογως την ιχθυοφορτωση το μεγεθος των ψαριων, και τους ρυπους απο φυλλα και αλλους παραγοντες μπορει να ανταποκριθουν και δυο 9αρες αντλιες.7) οτι θες βαζεις και ελπιζεις μην μπει κανενα ψαρι μεσα. η uv πριν τη μηχανικη φιλτρανση να σκοτωνει την αλγη και να την κατακρατει η μηχανικη φιλτρανση ,μετα το βιολογικο φιλτραρισμα αν τη βαλεις οπως αναφερε και η Αρτεμησια θα στελνεις νεκρο νερο στη λιμνη σου.Το θεμα ειναι να εχεις σωστη φιλτρανση και υv δεν θα χρειαστεις το θεμα ειναι να καταπολεμησεις την αιτια και οχι το φαινομενο ,για την αλγη μιλαω.9) ασε ενα υψος ασφαλειας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries