Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-12-16, 13:38
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή Κατασκευή-προγραμματισμός arduino από το 0

Σαν "ανήσυχος" χομπίστας ( συνέχεια με τρώνε τα χέρια μου ) ξεκίνησα να διαβάζω και να ψάχνω θέματα με κατασκευές με βάση τον γνωστό arduino.
Δυστυχώς είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να μάθεις (από γλώσσα προγραμματισμού μέχρι κολλήσεις) που για έναν αρχάριο φαίνονται βουνό. Έχω βγάλει τα μάτια μου σε διάφορα fora, αλλά όπως και να το κάνεις πάντα υπάρχουν απορίες.
Το θέμα αυτό το ανοίγω σαν βοηθό από εμάς τους αρχάριους προς όποιους έμπειρους έχουν τον χρόνο και την όρεξη να μας βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.
Νομίζω θα είναι ένα χρήσιμο θέμα, μιας και βλέπω αρκετούς να έχουν την όρεξη να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο, αλλά είτε βλέπουν όλα τα σχεδιαγράμματα και τους πέφτει το κατωσάγονο και το αφήνουν, είτε ξεκινάνε και κάπου κολλάνε και το αφήνουν.
Ξεκινάω με τις απορίες:

1) Υπάρχουν πολλοί τύποι arduino. Οι κατηγορίες που μας ενδιαφέρουν είναι η entry level και η enhanced features σύμφωνα με αυτό.
Ποιές είναι κυρίως οι διαφορές τους; Η ποσότητα των headers και pins;
Αν έχω καταλάβει σωστά αυτά είναι οι είσοδοι και έξοδοι;

2) Σε περίπτωση που θέλουμε να φτιάξουμε τον δικό μας κώδικα, πως γνωρίζουμε τι εντολή πρέπει να βάλουμε; Υπάρχουν κάπου αυτές οι εντολές και τις χρησιμοποιούμε ανάλογα με αυτό που θέλουμε να φτιάξουμε ή πρέπει να μάθουμε απ' έξω όλη την γλώσσα προγραμματισμού; (αυτό το int ακόμη προσπαθώ να καταλάβω που χρησιμοποιείται)

3) Βλέπω κατά καιρούς και προτείνεται ο jarduino σαν έτοιμος κώδικας ώστε να γλιτώσουμε την ταλαιπωρία του να γράφουμε εμείς τον κώδικα.
Που τον βρίσκουμε; Τι κώδικα περιλαμβάνει;
Εγώ πχ. μπορεί να θέλω να γράψω κώδικα για σύστημα ανατολής δύσης. Περιλαμβάνεται στο jarduino;

4) Ο arduino με τι ρεύμα τροφοδοτείται μετά το τέλος του προγραμμασμού του; 12v;
Όπως βλέπετε υπάρχουν αρκετές απορίες οι οποίες θα μας πάρουν αρκετό διάβασμα και ακόμα είμαστε στην αρχή!
Όποιος άλλος έχει απορίες ας τις γράφει εδώ ώστε να βοηθάει ο ένας τον άλλο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01738 seconds with 11 queries