Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-01-11, 03:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arkoudoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
...1.το θερμοστατη τον εχω αφησει εκτος για να μπορω να βλεπω ποσο συχνα αναβει κατα τη διαρκεια τις ημερας.τον εχω στους 27 και μου πιανει θερμοκρασια το ενυδρειο γυρω στους 25 αλλα νομιζω οτι σβηνει ελαχιστα.ειναι 100w μηπως χρειαζομαι καποιο μεγαλυτερο για να δουλευει πιο ξεκουραστα.
Ένας μεγαλύτερος, 150w θα άναβε λιγότερη ώρα, αλλά καίγοντας περισσότερο ρεύμα, οπότε μάλλον στα ίδια θα είσαι, καλύτερα κράτα αυτόν που έχεις και αν γίνεται
μόνωσε το ενυδρείο, δηλαδή κόλλα από 1 κομμάτι φελιζόλ στην κάθε εξωτερική πλευρά που δεν είναι ορατή από μπροστά (σίγουρα στην πίσω), θα βοηθήσει.
2.οι αεροπετρες ηταν ετσι λογο ελειψης λαστιχου.3.το backround να πω την αληθεια ουτε εμενα μου αρεσει.θα ηθελα κατι πιο αληθινο.ποια ειναι η γνωμη σας για τα backround τις juwel που αν δεν κανω λαθος μπαινουν μεσα στο ενυδρειο και μοιαζουν με βραχια.(αν και ξεφευγουν στη τιμη )
Μια χαρά κάνει κι ένα μαύρο ή γενικά μονόχρωμο σκουρόχρωμο χαρτόνι (ή μπλε, πράσινο, καφέ), δοκίμασε κι αν δεν σου αρέσει παίρνεις backround τις juwel.
4.τα παιδια μου προτειναν το 2034 eco η το 2215.αν πηγαινα στο 2036 eco μιας και εχει μονο 10-15 ευρο διαφορα θα ηταν υπερβολη ?
Καθόλου υπερβολή, ίσα ίσα μπορεί να σου χρειαστεί κιόλας αν στο μέλλον πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
στην αρχη πρεπει να δουλεψουν ταυτοχρονα και τα δυο η να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο και να μεταφερω τις βιομπαλες και τα μακαρονια στο καινουργιο?
Και τα 2 σωστά, αν είναι να καταργήσεις το άλλο, απλά μετέφερε τα υλικά, αν θέλεις να το μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο, δούλεψέ τα παράλληλα για καμιά 15-20 μέρες.
5 θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε καποια τεστακια απο αυτα που υπαρχουν στην αγορα που να περιλαμβανει τις απαραιτητες μετρησεις.
Τα υγρά τεστ της ΑΡΙ είναι από τα πιο αξιόπιστα, θα χρειαστείς γι' αρχή σίγουρα τεστ αμμωνίας (ΝΗ3-ΝΗ4), νιτρωδών (ΝΟ2) και νιτρικών (ΝΟ3)
και ίσως (ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλεις), τεστ ΡΗ, γενικής (GH) και ανθρακικής (ΚΗ) σκληρότητας.
Με αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086 + αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2021 θα είσαι κομπλέ.
ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα ολους σας για το ενδιαφερον που δειχνετε σε ερωτηματα αρχαριων!
Γιατί, εμείς πού τα μάθαμε?? Να είναι καλά το φόρουμ και οι παλιότεροι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01902 seconds with 11 queries