Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-01-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφάσισα να πάρω το Rio 125. Ο προβληματισμός μου αφορά στον εξοπλισμό, δηλαδή, αν θα πάρω κομπλέ το πακέτο την Juwel ή όχι.
Και να θες δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Ο εξοπλισμός έρχεται πακέτο με το ενυδρείο. Και μάλιστα το εσωτερικό φίλτρο είναι κολλημένο πάνω στο τζάμι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στα φυτά που θα βάλω, θέλω πάντως το ενυδρείο να έχει αρκετά φυτά και κυρίως να δημιουργήσω ένα «χαλί» στο μεγαλύτερο μέρος του. Έτσι αναρωτιέμαι αν επαρκούν οι δύο λάμπες (2 * 18w ) ή θα αναγκαστώ αργότερα να βάλω μεγαλύτερες, σε περίπτωση που θελήσω να βάλω πιο απαιτητικά φυτά. Ακόμα δεν ξέρω αν θα χρειαστώ σύστημα CO2, θα προτιμούσα να το αποφύγω για αρχή.
Για να δημιουργήσεις χαλί από κάποιο φυτό στο ενυδρείο σου θα χρειαστείς πολύ (περίπου 1watt / λίτρο) και "σωστό" φως μέσα σε αυτό αλλά και CO2 (φιάλη πεπιεσμένου και όχι diy) και πιθανόν και κάποια έξτρα λίπανση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης σκέφτομαι να πάρω θερμαντικό σώμα 200w και όχι 100 για να μειώσω την κατανάλωση και γιατί ο χώρος που θα μπει το ενυδρείο, αν και εσωτερικός, δεν θερμαίνεται αρκετά.
Εάν σκέφτεσαι να πάρεις εξωτερικό controller θερμοκρασίας τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τα 200 watt. Αν όχι, σκέφτηκες πόσο μπορεί να ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο ενυδρείο αν κολλήσει ο θερμοστάτης των 200w? Αν συμβεί κάτι τέτοιο και δεν το αντιληφθείς έγκαιρα, τότε πας για ψαρόσουπα με μπόλικα λαχανικά (εννοώντας τα φυτά)!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος θα ήθελα την γνώμη σας για το φίλτρο. Να πάρω το σύστημα της Juwel (Filter System Compact) ή να κοιτάξω σε άλλη εταιρεία?
Στο πρώτο σκέλος σου απάντησα.
Οι εναλλακτικές σου είναι:
1. Φίλτρο Juwel που έρχεται μαζί με το ενυδρείο
2. Φίλτρο Juwel που έρχεται μαζί με το ενυδρείο σε συνδυασμό με κάποιο άλλο εξωτερικό (αν θες πολύ φίλτρανση και μεγαλύτερη κυκλοφορία)
3. Αφαιρείς με προσοχή το φίλτρο που παρέχεται με το ενυδρείο και βάζεις κάποιο εσωτερικό ή εξωτερικό της αρεσκείας σου.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01706 seconds with 11 queries