Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 15-01-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Φίλε μου επειδή έχω αυτό το ενυδρείο μερικά χρόνια τώρα, ίσως μπορώ να σου δώσω μερικές ιδέες. Καταρχήν συμφωνώ ότι είναι μάλλον καλύτερα να πάρεις το RIO180 το οποίο δεν έχει και τόσο μεγαλύτερη τιμή ενώ το μήκος του είναι μόνο 20cm παραπάνω ενώ κερδίζεις σχεδόν 50% σε λίτρα. Όταν λες κομπλέ πακέτο τι εννοείς? Τα ενυδρεία αυτά είναι κομπλε έτσι κι αλλιώς μόνο η βάση είναι ξεχωριστά. Δηλαδή θα πάρεις έτσι κι αλιώς φίλτρο και θερμαντήρα. Αν θέλεις μπορείς να διατηρήσεις το εσωτερικό φίλτρο το οποίο είναι πολύ καλό και ως προς τον κυκλοφορητή του και ως προς τον όγκο υλικών που δέχεται και να αλλάξεις μόνο τα βιολογικά του σφουγγάρια με κάτι καλύτερο όπως siporax ή subtrate pro. Μπορείς να προσθέσεις και ένα εξωτερικό φίλτρο ώστε να είσαι πλήρης. Εναλλακτικά βγάζεις το εσωτερικό φίλτρο εντελώς και βάζεις δύο εξωτερικά. Εγώ έχω το εσωτερικό με subtrate pro μαζί με ένα εξωτερικό Tetratec 700. Επειδή ενδιαφέρεσαι για φυτά σίγουρα θα χρειαστείς κάποια στιγμή και επιπλέον φωτισμό, προς το παρόν μπορείς καλύτερα να αλλάξεις τις δύο λάμπες της Juwel με μία Freshwater kai μία original tropical της Arcadia ή όποιας μάρκας αντίστοιχου φάσματος μπορείς να βρεις πολύ πιο φτηνές αντίστοιχες λάμπες σε καταστήματα ηλεκτρικών με προσοχή στα kelvin. Υπάρχουν αρκετά σχετικα post στο forum για το θέμα αυτό. Αργότερα θα δεις ότι θα χρειαστείς και περισσότερες λάμπες, μπορείς να προσθέσεις μέχρι δύο ακόμη (λίγο ζόρικα είναι η αλήθεια) κάτω από το πίσω άνοιγμα (με ανεξάρτητο ballast). Για το θερμαντικό σώμα καλύτερα να κρατήσεις αυτό που έχει και αν θέλεις βάλε ακόμα έναν 50 watt ή το πολύ 100 στην αντίθετη πλευρά του ενυδρείου οπότε εξισορροπείς και τη θέρμανση. Για τα απαιτητικά φυτά που σκοπεύεις να βάλεις, το CO2 θα δεις ότι θα το χρειαστείς και καλύτερα να ψάξεις λύσεις με μπουκάλα και μανόμετρα.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Φιλικά
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01863 seconds with 11 queries