Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 29-01-16, 18:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σήμερα πήγα στον οδοντίατρο (έπρεπε να αναστηλώσω τη γέφυρα γιατί ένα σουτζουκ λουκουμ την έκανε τη ζημιά ), πήρα και νερό από το ενυδρείο και όταν πάω σπίτι θα κάνω μετρήσεις.
Το ενυδρείο είναι πλέον το σημείο αναφοράς σε όλους που πάνε στο ιατρείο.
Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση , όπως μου είπε ο φίλος μου, από άτομα που είχαν ή έχουν ενυδρεία οι βασικές ερωτήσεις ήταν 2
που είναι ο γλυφτης ;
που είναι το οξυγόνο ;
και μετά για τα φυτά , αν είναι αληθινά, για τα σαλιγκάρια και τι σαλιγκάρια είναι αυτά και αν τρώνε τα φυτά , και για τα ψάρια γιατί κανείς δεν τα ήξερε. Δηλαδή οι απλοί χομπίστες έχουν την εντύπωση πως τα βασικότερα στοιχεία ενός ενυδρείου είναι ο "γλυφτης" και το "οξυγόνο". Στη κουβέντα μάλιστα με 2 άλλους φίλους του που είχαν και αυτοί ενυδρεία κάποτε , τους είπε πως τόσα χρόνια που είχαν ενυδρεία είχαν κάνει μια τρύπα στο νερό, να σκεφτείτε πως αυτό το ενυδρείο κάποτε είχε φιλοξενήσει και Oscar. Οι 2 αυτοί φίλοι του τώρα είναι στη πρίζα να ξαναστήσουν τα ενυδρεία τους. Και στη συνέχεια της κουβέντας , όταν τους είπε τέρμα οι κουβάδες και πως θα υπάρξει βαρέλι και διακλάδωση με βανάκια από το φίλτρο που με το άνοιγμα μιας βάνας θα αδειάζει το νερό και με το άνοιγμα άλλης βάνας θα γεμίζει το ενυδρείο, καθώς επίσης πως θα υπάρξει κοντρολερ για τη θερμοκρασία και θα μπουν και ανεμιστηράκια , τους έφυγε το σαγόνι όπως λέμε.
Τελικά , πολύ φοβάμαι πως για πολλούς ενυδρειόφιλους , η μοναδική πληροφόρηση είναι από τα πετ-σοπ και άντε και λίγο μεταξύ τους. Μου φαίνεται πως πρέπει να τους συστήσω το GAB


Τα ψάρια αλλά και τα φυτά πάνε τέλεια , μέσα σε μια εβδομάδα η διαφορά ειναι αισθητή, άρα πάνε όλα καλά, θα δω και τις μετρήσεις αργότερα για να είμαι σίγουρος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries