Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 25-09-12, 10:16
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Να πω κάποια πράγματα ακόμα.

Την Κυριακή μιας και είχαμε πολλές δουλειές στο χωριο έμεινε λίγος χρόνος και πήγα και είδα το ιχθυοτροφείο από περιέργεια να δω σε τι κατάσταση είναι.

Με λίγα λόγια είναι ακριβώς έτσι όπως το περίμενα. Μαύρο χαλι αφού κανεις δεν το έχει περιποιηθεί εδώ και 3-4 χρονια.

Επειδή πήγα βιαστικά και δεν είχα πάρει κινητό να βγάλω μερικές φωτογραφίες αλλα ούτε μετρο είχα για να μετρήσω τις διάστασης του.

Με το μάτι που το είδα κατάλαβα ότι έχω κάνει μερικά λάθη στις διαστάσεις και αυτά που θα σας πω πάλι δεν είναι σίγουρα.

Περίμετρος τις κάθε δεξαμενής είναι λίγο δύσκολο να είναι 5 μετρα μονο έτσι όπως το ειδα. Πρέπει να είναι περίπου 7,5 με 10 μετρα. Το μήκος είναι κάπου πάνω από τα 20 μετρα, πολύ πιθανό κοντά στα 25 μετρα περίπου. Όσο για το βάθος η μια δεξαμενή φαίνεται να έχει 2 με 2,2 μετρα βάθος σταθερά σε όλα τα σημεία τις ενώ η άλλη η οποια είναι λίγο κατηφορική πρέπει να αρχίζει από 1,8 μετρα βάθος και να φτάνει πάνω από 2,5 μετρα βάθος.

Επίσης να διορθώσω μια πατάτα που είπα. Εγώ έχω να πάω στο ιχθυοτροφείο από τότε που ήμουν 10-11 χρονων μιας και τότε μετακομίσαμε και άρχισε και το γυμνάσιο. Από μικρός ήξερα ότι οι κυπρίνοι έχουν ανάγκη να βρίσκονται σε λασπώδες έδαφος και έτσι ήταν το ιχθυοτροφείο του παππου μου όπως το θυμάμαι αλλα ταυτόχρονα πίστευα ότι πρώτα είχε ρίξει τσιμέντο και μετά είχε βάλει μέσα επίτηδες χώμα για να έχουν μια σωστή προσομοίωση του φυσικού τους περιβάλλοντος τα ψαρια, όμως έκανα λάθος. Ο παππούς μου ποτε δεν είχε ρίξει μέσα τσιμέντο (να η πατάτα).

Τώρα θα μου πείτε καλά και που πήγαινε όλο αυτό το νερό χωρίς στεγανότητα αλλα πολύ απλά το χώμα ρούφηξε όσο μπορούσε να ρουφήξει και αυτό ήταν.

Αποσο ξέρω πήγαινε και έριχνε νέο νερό στις δεξαμενές 1 με 2 φορες την εβδομάδα και ποτε δεν υπήρχε πρόβλημα στεγανότητας και να χάνει πολύ νερό αλλα ούτε πρόβλημα μεγάλης εξάτμισης λόγο τις μεγάλης επιφανειας που είχαμε.

Με λίγα λόγια η δεξαμενές είναι σαν τις τεχνίτες λίμνες που έχουν στις φάρμες koi στην ιαπωνία μονο που σε σύγκριση με εκείνες είναι πιο μικρές.

Βαιβέα έτσι εξηγείται και γιατί οι κυπρίνοι μας μεγάλωναν τόσο πολύ γρήγορα που ξεπερνούσαν ακόμα και τον ρυθμό ανάπτυξης τον κυπρίνων που ζούσαν στον εβρo. Με τόση λάπση από την άνοιξη μέχρι το φθινόπωρο είχαν άφθονη τροφή σε πρωτεΐνη όπως γυρίνους,γόνους άλλων ψαριών,πολλά ήδη υδροβιων σκαθαριών, προνύμφες κουνουπιών και λιβελουλων και ένα είδος αρθροπόδου που στην ουσία είναι μικρές γαρίδες. Επίσης μεγάλωναν και διαφορα χόρτα τα οποια έτρωγαν παρα πολύ και για αυτό θυμάμαι ότι τα ταΐζαμε πολύ σπανια τα ψαρια αφού είχαν από μονα τους επαρκές τροφή όλον τον χρόνο.

Τώρα το ότι δεν υπάρχει τσιμέντο μέσα στις δεξαμενές αυτό είναι πολύ καλο άμα θελήσω να βάλω μέσα κυπρίνους μιας και θα βοηθήσει πολύ στην ανάπτυξη τους και λογικά το ίδιο θα γίνει και με τα koi αλλα μήπως υπάρξει κάποιο πρόβλημα???

Δηλαδή εκτος από το θέμα να είναι καθαρό το νερό από λάσπες για να μπορούμε να χαζεύουμε τα koi και να τα χαιρόμαστε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην υγεία τους???

Άνδρο εσύ που παίξεις απάντησε μου σε αυτά και αν πραγατι υπάρχει πρόβλημα τι μπορώ να κάνω??? Δηλαδή μπορώ να στρώσω κάποιο είδος liner αφού καθαρίσω τον πυθμένα από όλες τις κοφτερές εξοχες που μπορεί να έχει???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02112 seconds with 11 queries