Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-09-12, 00:45
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

tsag αυτό θα γίνει αν πάρω την απόφαση να αρχίσω το καθάρισμα του ιχθυοτροφείου.

egeorgiou να σου απαντήσω.

Ξέρω πολύ καλά τον οξύρυγχο τι ψάρι είναι, τι συνήθειες έχει και γενικά πολλές λεπτομέρειες για αυτό μιας και το ψάχνω πολλά χρονια αφού μου αρέσει να διαβάζω για τέτοια ήδη.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και θα σου πω τους λόγους.

Καταρχήν υπάρχουν καμια 6-7 ήδη άμα δεν κάνω λάθος και από αυτά τα 3 είναι γνωστά για το χαβιάρι που κάνουν (το γνωστό μαύρο χαβιάρι). Ως ψάρι δεν λέω είναι ακριβό αλλα είναι πολύ ευάλωτο και θέλει πολύ χορό και έχει και πολλές απαίτησης. Έχω δει πολλά τοκιμαντερ που έχουν τραβηχτεί στην ρωσία να τα πιάνουν μέσα από λίμνες και ποταμούς. Σε ιχθυοτροφεία που ειδα κάνα 2-3 φορες πως τα μεγάλωναν και τι χορό τους παρείχαν μιλάμε για καμια σχέση με τις 2 δεξαμενές που έχω εγώ και προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζονται πολύ παραπάνω χορό τον οποιο δεν έχω.

Αν ποτε ασχολιόμουν με τέτοια θα ήθελα να ασχοληθώ με τα 3 αυτά ήδη που κάνουν αβγά γιατί είναι και τα 3 πιο μεγάλα και όταν μιλάμε για το είδος που το αποκαλούν μπελούγκα καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ένα ψάρι που μετά από παρα πολλά χρονια ξεπερνά τον έναν τόνο σε βάρος οποτε το κομμάτι που βρίσκω ενδαφέρον εγώ σε αυτά τα ψαρια αυτομάτως αποκλείονται γεια προφανής λόγους.

Οι κυπρίνοι είναι αλλιώς. Έχουν λιγότερες απαιτήσεις, μεγάλωσα με αυτά τα ψαρια και ξέρω πολλά παραπάνω για αυτά από ότι για τους οξύρυγχους και για αυτό τα βρίσκω τόσο πολύ ενδιαφέροντα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries