Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 16-12-03, 23:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

1. Εγώ θα έλεγα το απολύτως ελάχιστο για A. cacatuoides είναι ένα ενυδρείο 80 λίτρων. Στην φύση, ένας αρσενικός έχει περιοχή έκτασης περίπου ένος τετραγωνικού μέτρουτην οποία την μοιράζονται 4-5 θηλυκές. Με τα 80 λίτρα θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχουν κάλυψη τα ψάρια σου... είτε η πιο αδύναμη θηλυκιά είτε ο αρσενικός.

2. Τα ψάρια σου είναι ήδη ενήλικα.

3. Η περιγραφή που έδωσε ο paparatsi. Καλό θα ήταν βέβαια να βάλεις δύο σπηλιές (πχ. το κέλυφος μισής καρύδας αναποδογυρισμένη με μια τρύπα στο πλάϊ ώστε να χωράει ίσα-ίσα ο αρσενικός) στα δύο άκρα του ενυδρείου ώστε να είναι όσο απομακρυσμένες η μια από την άλλη γίνεται και στο ενδιάμεσα κάποια φυτά ή/και κάποιες πέτρες ή ρίζες. Έτσι οι δυο θηλυκές που θα τις διεκδικήσουν να μην συναντιόνται τόσο συχνά.

4. Προσωπικά είμαι αντίθετος με τα corydoras γιατί θα τα κυνηγούν συνέχεια τα cacatuoides (την έχω πατήσει με απώλειες) ή μπορεί να εντοπίσουν τα αυγά όσο λείπει η θηλυκιά από την σπηλιά της με άσχημα αποτελέσματα.
Επίσης θέλει πολύ προσοχή ποιο είδος tetra (αν σκοπεύεις να βάλεις-τα cardinals είναι ΟΚ) θα επιλέξεις γιατί ως γνωστόν, τρώνε τα μωρά όταν η μαμά δεν βλέπει.

5. Είναι φυσιολογικό να τσακώνονται οι θηλυκές μεταξύ τους αφού, όπως λέγεται, ζηλεύουν! Θα διαφωνήσω όμως με τον paparatsi στο να βγάλεις την δεύτερη θηλυκιά όταν σχηματιστεί ζευγάρι. Τα apistogramma δεν δημιουργούν ζευγάρια αλλά χαρέμια. Ο αρσενικός όταν κάνει την "δουλειά" του συνήθως δεν ασχολείται με το μεγάλωμα των μικρών και ψάχνει αμέσως για την επόμενη του θηλυκιά. Αν δεν υπάρχει άλλη στο ενυδρείο θα υπάρχει πρόβλημα, είτε για τον αρσενικό είται για την μοναδική θηλυκιά. Γνώμη μου είναι να μείνει η τριάδα στο ενυδρείο μετά την γέννα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries