Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 10-09-10, 22:45
Το avatar του χρήστη pitsfitili
pitsfitili Ο χρήστης pitsfitili δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2010
Περιοχή: Ελλάδα, Αθήνα, Ν. Κηφισιά
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή update

Καλησπέρα και να με συγχωρείτε που άργησα τόσο πολύ να σας ενημερώσω για την εξέληξη, αλλά έχω εξεταστική
Λοιπόν, μέσα σε όλα αυτά τα οποία ανέφερα στο ξεκίνημα της παρουσίασης, ξέχασα ένα πολύ σημαντικό και για αρχή καθημερινό θέμα:
ΤΑ ΤΕΣΤ:
Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να νιώσετε μικρός χημικός... 2 σταγόνες από το ένα, 4 από το άλλο και με προσοχή γιατί κάθε σταγόνα κάνει τη διαφορά... Αλλάζουν χρώματα -όλα καλά, δεν αλλάζουν -μπαίνεις σε σκέψεις... είναι όλα καλά και είμαι τελικά στις επιθυμητές τιμές, ή έκανα λάθος το τεστ και πρέπει να το ξανακάνω όλο πάλι από την αρχή?! Και ειναι και πολλά τα άτιμα! Ωραίο παιχνίδι όμως για πιτσιρίκια... παγίδα ηρεμίας μέσα στο σπίτι για την οποία θα σας ευγνωμονούν όλοι! Αν είστε γονιός, κάντε το με τα παιδιά σας, αν είστε θείος-θεία με τα ανήψια σας, αν έχετε μικρά αδέλφια κάντε το μαζί, αν δεν έχετε τίποτα από αυτά είστε τυχεροί και σας ζηλεύω... Προς Θεού, μην το προσπαθήσετε με το amore... Είναι σίγουρο ότι θα τα κάνει λάθος (όσο σωστά και αν τα κάνει στην πραγματικότητα) γιατί... "δεν ξέρει αυτός/ή" και το γνωρίζετε από την αρχή ότι εκεί θα καταλήξετε, οπότε μην το κουράζετε!!!!
Τα τεστ λοιπόν λένε ότι...
Nitrite: 0
Nitrate: <1
Ammonia: <0.01
Calcium: 440
Magnesium: 1410
Alkalinity: 7dKH
Phosphorus: 0-0.03
και η αλατότητα στο 1027
Τα οποία σημαίνουν ότι γενικά είμαστε σε καλό δρόμο...

Γιατί είναι θέμα μετά από σχεδόν 3 μήνες με τον φίλο-ειδικό "περίμενε-για-να-κάνεις-μια-αργή-αλλά-σταθερή-και-καλή-δουλειά-χωρίς-να-βιάζεσαι", να είσαι σε καλό δρόμο. Αν μη τι άλλο, έχεις περάσει από διάφορα στάδια κατά τη διάρκεια της... "συνεργασίας" σας:
  1. Τον βρίζεις λιγουλάκι κάθε φορά που σου λέει να περιμένεις
  2. Τον ρωτάς δήθεν από απλή περιέργεια, χωρίς να σε νοιάζει πραγματικά, πότε θα έρθει επιτέλους η αποφράδα η ώρα που θα βάλεις ψαράκι (εννοείται ότι τον ξαναβρίζεις λίγο αν δεν σου απαντήσει "αύριο")
  3. Είσαι όλον αυτό τον καιρό στο internet ψάχνοντας όλα τα ζώα και τα κοράλια που θες να χωρέσεις οπωσδήποτε σε 250l ενυδρείο, και του τα στέλνεις με mail, μέχρι την στιγμή που θα σε πάρει τηλ. να σου υπενθυμίσει ότι έχεις μόνο 250l ενυδρείο, με το οποίο εσύ φυσικά συμφωνείς και συμορφώνεσαι (ενώ ταυτόχρονα ψιλομουτζώνεις το τηλέφωνο και ρίχνεις και 2-3 άηχα γλυκά καντηλάκια κλείνοντας)
Τελικά, εκεί που κάνεις πάλι την κλασική ερώτηση "εγώ ψάρι πότε θα βάλω?!" (σε στυλ "εγώ πότε θα γίνω μάνα") και έχεις ήδη ανοίξει παλάμη και ετοιμάζεσαι... παίρνεις την πολυπόθητη απάντηση... "θα έρθω αύριο να κάνουμε μαζί μια αλλαγή για να μάθεις, και θα σου φέρω και ένα αλγοφάγο για αρχή να δούμε πως θα πάει..." (1ο εγγεφαλικό=αλλαγή/ 2ο εγγεφαλικό= ΨΑΡΙ) "... Α, θα σου φέρω και 2 κοραλάκια απο κλάδεμα του δικού μου ενυδρείου( τα κλαδεύουμε τα κοράλια?!) και άλλο ένα που θα σ' αρέσει πολύ" (3ο εγγεφαλικό= ΚΟΡΑΛΙΑ). Και έρχεται και σου τα δίχνει και όλα βαίνουν καλώς...

Απλά, εδώ θέλω να πω ένα ευχαριστώ, έστω και μέσα από το φόρουμ, γιατί την πρώτη μέρα των ψαρο-κοραλιών μου είχα ένα μικρό προβληματάκι στις 2 το πρωί, και πέρα από τα αστεία, ο Θπάιρους με βοήθησε πολύ, σε μια στιγμή, που όσο και αν συμπαθώ τα φορουμς, δεν θα μπορούσαν να με βοηθήσουν άμεσα (κυρίως γιατί δεν μπορούσα να τα παρατήσω όλα για να κάτσω να γράψω το πρόβλημά μου και να περιμένω πάνω από το pc για απάντηση, πόσο μάλλον τέτοια ώρα) οπότε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΘΠΑΙΡΟΥΣ!!!!

Το ενυδρείο μου έχει αρχίσει και γίνεται απίθανο και σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια... Καλή επιτυχία σε όσους ξεκινάτε και καλά κουράγια! Οι φωτογραφίες είναι σημερινές! (το πρώτο κοράλι είναι το καμάρι μου!!!!!!!)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00066.jpg
Εμφανίσεις:  689
Μέγεθος:  104,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00068.jpg
Εμφανίσεις:  771
Μέγεθος:  96,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00071.jpg
Εμφανίσεις:  689
Μέγεθος:  75,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00072.jpg
Εμφανίσεις:  800
Μέγεθος:  84,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03315 seconds with 12 queries