Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-11-17, 09:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς τον!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CARPEDIEM8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ήδη ένα ενυδρείο 200 lt (100 Μ x50 Y x40 Π) αλλά θα δώσω τα ψαράκια που έχω τώρα για να το γυρίσω σε κιχλίδες mbuna.
Ξέρω οτι τα λίτρα μου είναι οριακά για αυτό και χρειάζομαι τη συμβουλή σας κυρίως όσον αφορά τα ψάρια που θα φιλοξενήσω.
Έχω ένα φίλτρο eheim 2217 (1000lt/hr)
Μπόλι από το παλιό δεν θα χρησιμοποιήσω γιατί έχω BBA στο ενυδρείο και επειδή έχω αγανακτήσει δεν θέλω να την μεταφέρω! Θα κάνω στρώσιμο από την αρχή.
Το ενυδρείο θα "ξηλωθεί" όλο και αφού καθαριστεί καλά θα βάλω άμμο ψιλή χαλαζιακή και πέτρες από την παραλία. (φωτογραφίες αργότερα).
Από κάτω θα βάλω dow ή το πλαστικό δίχτυ.

Να προσθέσω και ένα μικρό εξωτερικό eheim 2211 ή και κάποιον κυκλοφορητή για ανατάραξη του νερού;να προσθέσεις γιατί τα mbuna θέλουν καλή κυκλοφορία/οξυγόνωση/φίλτρανση
Ενυδρείο χωρίς φυτά πιάνει bba; πιάνει όλων των ειδών τα φύκη(άλγες). Για να μην εμφανισθεί και σίγουρα bba που προϋπήρχε θα πρέπει να απολυμάνεις το ενυδρείο
Για φωτισμό τί λάμπες προτείνετε ώστε να αναδεικνύονται τα χρώματα των ψαριών;μια daylight και μια cool white εμένα με βολεύει
Στις αλλαγές χρησιμοποιούμε σκούπα στην άμμο;δεν είναι απαραίτητο....εγώ έχω χρόνια να κάνω σκούπα
Και το σημαντικότερο...Μπορώ να βάλω κάποιο είδος μικρό σε μέγεθος που να έχει διχρωμία ή δυο μικρά χαρέμια;
Θα μου άρεσε συνδυασμός Labidochromis caeruleus + κάποιο Cynotilapia zebroides ή Chindongo saulosi + Labidochromis perlmutt
Τα είδη που αναφέρεις είναι από τα σχετικά μικρόσωμα και βολεύουν για το ενυδρείο σου. Λόγω του μήκους θα προτιμούσα species αλλά και ο δεύτερος συνδυασμός από ένα χαρέμι πιστεύω είναι εφικτός
Καλό κολύμπι στα νερά μας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries