Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-11-18, 10:13
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Κατασκευη Led φωτιστικου για 2 μετρο

Μετα απο αρκετο προβληματισμο για led φωτιστικο αφου οι power compact δεν εχουν ωραιο οπτικο αποτελεσμα, αποφασισα η να παω σε chihiros rgb με commander (300 ευρω+ το συνολο) για προσωμειωση ανατολης δυσης ή να φτιαξω κατι αντιστοιχο για μεγαλη διαφορα κοστους αλλα και αποφυγη τελωνειου. Πιστευω το δευτερο θα βγει αρκετα καλο και θα εχει το καλο οτι μπορω να απλωσω τις ledοταινιες πιο αραια στο ενυδρειο απο τα 10 εκ που ειναι μαζεμενες στην chihiros.

Το σχεδιο ειναι για περιπου 5 ταινιες 7w/m κατα μηκος του ενυδρειου (ισως τις εχω 5-10 εκ πιο κοντες στις ακρες) 60 εκ πανω απο το βυθο. Με ενδιαφερει κυριως ο ωραιος φωτισμος του ενυδρειου με αναδειξη των χρωματισμων των ψαριων αλλα και η αναπτυξη καποιων ευκολων φυτων που θα μπουν.

Στα χρωματα σκεφτομαι 2 ασπρες στις ακρες (διφατσο) πιο μεσα 2 μπλε και μια για αναπτυξη φυτων (κοκκινη - μωβ) στη μεση οπου θα βρισκονται κυριως τα φυτα. Δεν ξερω αν χρειαζεται και καποια κιτρινη για συμπληρωση του χρωματικου φασματος, αυτο θα ηθελα να το μαθω απο καποιον που εχει κανει κατι αντιστοιχο.

Οι ταινιες θα μπουν σε προφιλ αλουμινιου και ισως μπει και το προστατευτικο τζαμακι αν χρειαστει λογω υγρασιας. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα παρω αδιαβροχες η οχι.



Τελος θα μπουν πανω σε εναν TC420 για λειτουργεια δυσης-ανατολης κλπ. Ετσι περιπου το εχω στο μυαλο αλλα πριν περασω στην παραγγελια ηθελα να ακουσω γνωμες απο καποιους που το εχουν ηδη επιχειρησει ωστε να ειμαι σιγουρος για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries