Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-01-15, 20:17
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο περιπου για να καταλαβεις:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1420997952
Ίσως να δέσω λίγο την πέτρα με τα ξυλάκια είναι η αλήθεια, αλλά θέλω να είναι λίγο πιο ισορροπημένο το ενυδρείο, μου φαίνεται λίγο μονόπατο τα πάντα στην μια άκρη Οπότε ίσως πάρω ακόμα ένα μικρό ξυλάκι και κάνω μια καλή γωνία προς τα δεξιά γεμάτη και αριστερά μόνο ένα ξυλάκι ίσως...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικό όλων όμως ειναι : Πως θα στρώσεις το ενυδρείο ώστε να φιλοξενησεις τα ψάρια που θα επιλέξεις?

Για να ξεκινήσουμε και αυτή την σημαντική κουβέντα. Θα τα γράψω όπως τα έχω στο μυαλό μου με όση μελέτη έχω κάνει

1. Θα βράσω τα μοπανι σε κατσαρόλα αύριο κάμια ώρα, να ξεράσουν ζουμιά (τανινές κλπ όπως διαβάζω δεξιά αριστερά) και θα τα βάλω σε ένα κουβά και θα αλλάζω το νερό μέχρι να έρθει η ώρα του στησίματος.

2. Θα προμηθευτώ την Τετάρτη το πρωί τα φυτά.

3. Θα ξεπλύνω το χαλίκι σε κουβά με το χέρι, να βγάλει σκόνες κλπ.

4. Ξεκινάω γεμίζω το χαλικί, αν αποφασίσω να βάλω υπόστρωμα για φυτά θα το βάλω κάτω από το χαλίκι. Θα δημιουργήσω μια διαφορά ύψους (πίσω προς τα δεξιά πιο πολύ ύψος).

5. Τοποθετώ φίλτρο στην αριστερή γωνία. Είναι η κακή πλευρά του ενυδρείου, όπως θα μπει, η λιγότερο προσβάσιμη.

6.. Θα τοποθετήσω πέτρες, ξύλα, όπως μου κάθετε στο μάτι. Θα τυλίξω με κλωστή Java Fern και Anubia στα ξύλα. Τα συγκεκριμένα φυτά μπαίνουν και στο βυθό σωστά? Το Hygrophila polysperma μπαίνει στο βυθό σίγουρα... θέλει υποχρεωτικά υπόστρωμα ειδικό? Java Moss να τυλίξω μήπως στα ξυλαράκια, κάπου το είδα και φαινόταν ωραίο...?

7. Γεμίζω νερό. Νερό βρύσης χύμα για αρχή (ή προετοιμασία σε κουβά με αντιχλώριο?). Ξεκίνημα φίλτρου και θερμοστάτη (ίσως λιγο τσιμπημένη θερμοκρασία μέχρι να μπούνε ψάρια, διάβασα βοηθάει τα βακτήρια) και ρίχνω αντιχλώριο.

8. Το μείγμα βακτηρίων το πετάω από την πρώτη μέρα? Ναι, όχι? Αν ναί, κάθε πότε για αρχή? Αν όχι, πότε το πρωτοβάζω?

Τα λέω καλά? Παρακαλώ διορθώστε με και απαντήστε μου 2-3 σημεία που έχω αμφιβολίες και φαίνεται


Παράθεση:
ΥΓ : Η πετσέτα ΟΛΑ τα λεφτα! Στην αρχή την περασα για βαμμένο χαλίκι...και ψιλοτρόμαξα
Πετσέτα φίλε για να μην κάνω καμιά ζημιά στο τζάμι και να δώσω και άισθηση υποστρώματος


Κάποιες ακόμα ερωτήσεις:

-Κεραμικά ωραία μικρά που φτιάχνει φίλος, μπορώ να βάλω μέσα?

-Το φίλτρο μπορώ να το κρύψω κάπως με φυτά? Λίγο - Πολύ?

-Εν τέλη να μην δοκιμάσω σε βάθος χρόνου να έχω guppy με τα Celestichthys margaritatus?

-Πόσες ώρες να έχω τιο φωτισμό και ποιο ωράριο προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries