Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 21-09-12, 12:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Oι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου:
1)στον φωτισμό αν δεν πας για κοράλια, αλλά για fish only(ενυδρείο με ζωντανό βραχο και ψάρια) τότε δεν χρειάζεσαι απαιτήσεις στον φωτισμό σου. Αν πας για ριφ, εγώ θα σου έλεγα να βάλεις 2 τ5 λάμπες των 24βατ(νομίζω τόσο βγαίνουν).
2)seachem prime
3)1025 είναι καλά, αλλά μην νομίζεις ότι θα μπορέσεις να την κρατήσεις πάντα σταθερή.
4)όχι δεν αδειάζεις. Γι'αυτό σου είπα να γεμίσεις τα 8/10. Για να έχεις περιθώριο να προσθέσεις. Ούτως η άλλος αν βάλεις αταγωνίτη και βράχοθα πρέπει να αφαιρέσεις.
5)Αν είναι νεκρός πρέπει. Για να φύγουν τα πολλά πολλά και η πολλή θολούρα. Αν είναι ζωντανός το βάζεις όπως είναι.
6)microbe-lift special blend
7)Φίλτρο θα βάλεις όταν βάλεις άνθρακα και αντιφώς. Αλλιώς δεν το αφήνεις να τρέχει μόνο του.(βέβαια αν πάρεις σκίμερ που παίρνει και υλικά τότε δεν χρειάζεσαι φίλτρο)
η αλατότητα δεν πέφτει. Μόνο ανεβαίνει με την εξάτμιση. Επίσης, για 60 λίτρα(μικτά), 20 λίτρα είναι καλά. Δεν προετοιμάζεις νερό και για άλλες αλλαγές. Μόνο για την αλλαγή πο θα κάνεις.
9)το ρεφρακτόμετρο το καλιμπράρεις με πολλούς τρόπους. Μπορεί το ρεφρακτόμετρο που θα πάρεις να σου έχει υγρό καλιμπραρίσματος. Αν δεν έχει, μπορείς να το καλιμπράρεις με νερό όσμωσης(νομίζω βγαζει 1000). Ή μπορείς με φυσιολογικό ορό(νομίζω βγάζει 0.999).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01992 seconds with 11 queries