Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-12-10, 02:23
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή Το πρώτο μου ενυδρείο (Endlers, Red Cherry & Snails)

Το ενυδρείο αυτό σήμερα φιλοξενεί από ψάρια.. Endlers, από ασπόνδυλα.. γαρίδες Red Cherry καθώς και διάφορα κοινά σαλιγκάρια. Έχει μέσα και διάφορα φυτά.. όλα από τους φίλους συνχομπίστες.

Όπως λέει και ο τίτλος είναι το πρώτο μου ενυδρείο (δηλαδή το πρώτο που πλήρωσα εγώ!! δεν υπολογίζω ένα 100λιτρο που υπήρχε στο σπίτι για σύντομο διάστημα 1976 – 1978 … κατασκευάστηκε από εμένα το καλοκαίρι του 1986 και μου κόστισε τότε συνολικά 16.000 δρχ. (τζάμια, σιλικόνες, εξοπλισμός της RENA, ψάρια, φάρμακα κλπ). Ο καθαρός του όγκος νερού κάπου 40 λίτρα. Κατά διαστήματα έχει φιλοξενήσει διάφορα ψάρια και έχει μετακομίσει μαζί μου σε πάνω από 5 σπίτια… νομίζω είναι ότι πιο «παλιό» έχω στο σπίτι!!! Για ένα διάστημα είχε παραμείνει άδειο, αλλά πριν 4 χρόνια του ενίσχυσα τις σιλικόνες και από τότε δεν έχει σταματήσει ούτε μια μέρα. Πριν λίγους μήνες, μαζί με την 8χρονη κόρη μου του δώσαμε το τελικό του look… το ξεστήσαμε για να το ξαναστήσουμε μαζί από την αρχή… και δεν νομίζω να το ξαναπειράξουμε. Έτσι το κάναμε σπίτι για μια ομάδα Endlers και RedCherry… στην πορεία αναπτύχθηκε η συμπάθεια της μικρής και σε κάτι σαλιγκάρια που είχαμε στα άλλα ενυδρεία οπότε ενσωματώθηκαν στην παρέα κάτι κεραμιδί Ramshorn, 5 μικρά κίτρινα Apple, καμιά 100 συν Melanoides tuberculata και κάτι άλλα μικρού μεγέθους κοινά pond… είχαμε και λίγα Physa spp. αλλά φάγανε σουτ Ελπίζουμε στην παρέα να μπουν και 2 σαλιγκάρια Tylomelania spp. και να κλείσουμε

Από φυτά μη με ρωτάτε πολλά… ότι φυτά μου δόθηκαν κατά καιρούς και άντεξαν σε ένα μικρό φυτεμένο που έχουμε αποτέλεσαν την πηγή των φυτών που τοποθετήθηκαν εδώ. Υπάρχει μέσα Anubias, Echinodorus, Egeria, Microsorum, Riccia, Nymphaea, Taxiphyllum, Vallisneria, Pellia κ.λ.π. καθώς και κοινά φυτά που επιπλέουν (3 είδη). Από λίπανση, κατά την μεταφύτευση είχα βάλει ταμπλέτες της SERA και ρίχνω που και που καμιά σταγόνα SEACHEM Flourish Excel… Από φωτισμό 2 απλές λάμπες Τ4 12W η κάθε μια.

Το ενυδρείο υποστηρίζετε από φίλτρο πλάτης Eheim Liberty 2042 και θερμαντικό TetraTec T 50W. Τάισμα 2 φορές την ημέρα με ταΐστρα Eheim 3581. Αλλαγές νερού 25% κάθε εβδομάδα. Στο φρέσκο νερό βάζω μέσα από λίγο (συνολικά ένα κουταλάκι του γλυκού στα 10 λίτρα νερό): Epson salt (magnesium sulfate), αλάτι για θαλασσινά Instant Ocean, αλάτι χοντρό, Σόδα Ήλιος (Soda bicarbonate) και σταγόνες SEACHEM Prime.

Από φωτογραφία δυστυχώς είμαι άστα … έτσι έβαλα και κάτι βίντεο μπας και μπορέσετε να πάρετε μια ιδέα… ελπίζουμε να σας αρέσει


http://www.youtube.com/watch?v=5Tm9x_oFji0


http://www.youtube.com/watch?v=L09yZEsCl1U

http://www.youtube.com/watch?v=c34sLe5laXI


Πληροφορίες Συνοπτικά

Όγκος: κάπου 50 λίτρα
Κατηγορία:Endlers, Red Cherry & Snails
Φυτά:Anubias, Echinodorus, Egeria, Microsorum, Riccia, Nymphaea, Taxiphyllum, Vallisneria, Pellia κ.λ.π. καθώς και κοινά φυτά που επιπλέουν (3 είδη).
Ψάρια / Άλλα είδη: Endlers, Red Cherry, Ramshorn Apple και Melanoides tuberculata
Διακοσμητικά υλικά: driftwood, άμμο διαμέτρου από 1mm έως 2mm
Φόντο: μια ωραία φώτο
Φωτισμός: 2 απλές λάμπες Τ4 12W η κάθε μια
Διάρκεια φωτισμού: κάπου 7 ώρες
Φιλτράρισμα: φίλτρο πλάτης Eheim Liberty 2042
Θερμοστάτης: TetraTec T 50W
Λίπανση: ότι πατέχουν τα ζωντανά
Παροχή CO2: που και που καμιά σταγόνα SEACHEMFlourishExcel

Παράμετροι:

pH: 7.5
Θερμοκρασία: 25C
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC230440.jpg
Εμφανίσεις:  1121
Μέγεθος:  97,2 KB  
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02115 seconds with 12 queries