Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 21-07-13, 20:44
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτο προσεξε το,γιατι αν γινει καμια στραβη και λειψεις και σου γεμισει το νερο τροφη θα τρεχεις.μπορεις να χρησιμοποιησεις τροφη σε αλλη μορφη που δεν θα κολλαει τοσο απτη υγρασια.πχ Pellets.
Αν και δε νομίζω ότι ακόμα και με στεγνή τροφή στη φουλ ρύθμιση πέφτει πολύ τροφή ( το βαρύ χέρι που λέγαμε...), παρόλα αυτά σίγουρα θέλει προσοχή και τα pellets πρέπει να τα δοκιμάσω. Καμιά μεταχειρισμένη αεραντλία θα κάνει άραγε δουλειά?

Παράθεση:
το φιλτρο να το κοιταξεις.τη βρυση σου την εχεις μετρησει υποθετω ε?
Πριν κανα μήνα είχα καθαρίσει τα σφουγγάρια και το siporax σε νερό ενυδρείου, όχι όμως σχολαστικά το φιλτροκούτι . Τώρα θέλω να αντικαταστήσω τα σφουγγάρια και να καθαρίσω όσο καλύτερα μπορώ το φιλτροκούτι. Φοβάμαι μην υπάρχει κάτω από το κυκλοφορητάκι κάποιο σημείο "τυφλό" με δύσκολη πρόσβαση από πάνω που δεν το πήρα χαμπάρι και έχει μαζέψει εκεί πράγμα.
Η βρύση είναι από τα πρώτα πράγματα που κοίταξα μόλις είδα τις μετρήσεις των νιτρικών. Ευτυχώς για μας και δυστυχώς για το ενυδρείο ήταν 0.

Παράθεση:
1.Δυστυχως ασχημα τα νεα.
Ουδέν κακό αμιγές καλού. Μάλλον έτσι θα συνειδητοποιήσουμε πιο εύκολα ότι πρέπει να τον δώσουμε. Ήδη το προηγούμενο Σ/Κ συμφωνήσαμε ότι από Σεπτέμβρη θα του βρούμε ένα πιο... ευρύχωρο "σπίτι".

Παράθεση:
2. Ποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτος σιγουρος για τα αποτελεσματα των τεστ, ιδιως αν γινεται με λαθος τροπο ή τα τεστ εχουν ληξει ή ακομα κι αν αλλαζεις καπακια στα μπουκαλακια κλπ
Τα τεστ τα είχαμε παραγγείλει απ'έξω. Οπότε μέχρι να έρθουν είχαμε αρκετό καιρό να διαβάσουμε προσεκτικά για το τρόπο χρήσης και μάλιστα συμπτωματικά διαβάζαμε το δικό σου άρθρο. Οπότε όλα έγιναν by the book από την πρώτη μέτρηση (και τα σχετικά με το δεύτερο μπουκάλι των νιτρικών, χτύπημα κλπ.) Όλα τα τεστ λήγουν 2015+ (ήταν από τις πρώτες ερωτήσεις πριν κλείσει η παραγγελία). Τα καπάκια μόλις τελειώνει η μέτρηση και ξεπλένεται ο σωλήνας μπαίνουν στο κουτί τους, οπότε δύσκολα θα μπερδευτούν. Το πρόβλημα είναι η χρωματική ταύτιση με την καρτέλα. Όταν το αποτέλεσμα δεν είναι ακραίο (π.χ. κίτρινο στα νιτρικά ή γαλάζιο στα νιτρώδη) η μπάλα έχει χαθεί. Πολλές φορές τραβάω φωτό και μετά προσπαθώ να βγάλω έτσι άκρη χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Παράθεση:
Βαζε καλυτερα μεχρι τη γραμμη του δοκιμαστικου σωληνα. Μπορει να κανεις λαθος και στη συριγγα.
Αν η μετρηση που εχεις κανει ειναι ετσι πριν την αλλαγη ρουτινας, τιτε εισαι ΟΚ. Αν ειναι μετα την αλλαγη, ειναι προβλημα.
Όλες οι μετρήσεις έγιναν με τη γραμμή του σωλήνα, πλην της τελευταίας. Επειδή είναι πολύ χρονοβόρο να γεμίσεις το σωλήνα μέχρι τη γραμμή απευθείας από το ενυδρείο, χρησιμοποίησα τη σύριγγα για ευκολία και έτσι διαπίστωσα ότι τα 5 ml που μετρούσα δεν ανταποκρίνονταν στη γραμμή.

Παράθεση:
Τα ψαρια πρεπει να ταιζονται καλα συχνα, με φρεσκια τροφη και με ποικιλια.
Μια χαρά ταΐζονται τα ψάρια. Η μια γκαπίνα όπως έλεγα νομίζω ότι θα εκραγεί. Ο Bibendum είναι συλφίδα μπροστά της. Τρώνε και τα χόρτα τους και τα αγγούρια τους και νομίζω ότι είναι μια χαρά. Αλλά δε μου κάνει και λογικό να αλλάζω 30lt καθημερινά σε 60άρι ενυδρείο για να διατηρούνται τα νιτρικά σε λογικά επίπεδα.

Παράθεση:
4. Που διαβασες οτι ο ενεργος ανθρακας μειωνει τα νιτρικα??
Αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει ότι τα φίλτρα ενεργού άνθρακα κατακρατούν μέρος των υγρών λιπασμάτων και μέρος των νιτρικών. Εκτός και αν αλλά λέει η γιαγιά μου κι άλλα ακούν τ'αυτιά μου. Θα το ψάξω να το ξαναβρώ γιατί ήταν από site εξωτερικού.

Παράθεση:
Κρατα τα υλικα καθαρα απο σκουπιδι. Ιδιως τα μηχανικα υλικα (που προστατευουν τα βιολογια) πρεπει να καθαριζονται πολυ καλα.
Την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα βυθό. Το επόμενο Σ/Κ λέω να αλλάξω σφουγγάρια στο "σάντουιτς" των siporax και μάλλον σκέφτομαι αντί τα μπλε της juwel (1ο μεγάλες τρύπες, 2ο μικρές), να βάλω τα πράσινα.

Κάτι που με προβληματίζει είναι η ροή του νερού από το φίλτρο. Υπάρχει περίπτωση η αυξημένη ροή από το φίλτρο να επηρεάζει την απονιτροποίηση? Τώρα πάνω έχει τον 1000 άρη τον κυκλοφορητή, να δοκιμάσω να βάλω τον 280άρη?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02905 seconds with 11 queries