Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 16-02-17, 00:18
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα από jarduino, δύο παρατηρήσεις μόνο;
1) Τον RTC γιατί τον κόλλησες στο tft shield; Μπορείς να ανεβάσεις φώτο;
2) Μέσα στο κώδικα του jarduino, πρέπει να υπάρχει από προεπιλογή ένας driver ο οποίος θα είναι και αυτός που θα παίζει όταν φορτώνεις τον κώδικα.
Έχεις δοκιμάσει να τον διαβάσεις λίγο να δεις αν μπορείς να τον αλλάξεις με τον δικό σου driver;
Πχ. στον iAqua που προσπαθώ να τον μάθω, είναι:
UTFT myGLCD(SSD1289,38,39,40,41); // start up an instance of the TFT screen
Αυτό μπορεί να είναι είτε ILI9341, είτε HX8347A είτε οτιδήποτε άλλο θες αρκεί να υποστηρίζεται απ' την κατάλληλη library (και εννοείται να υπάρχει ο σωστός φάκελος στο Έγγραφα\Arduino\libraries).

Edit:
Μιας που ξέκλεψα λίγο χρόνο απ' την κόρη, γράφω συγκεντρωτική λίστα για τα πράγματα που χρειάζονται καθώς και τις τιμές τους:
Arduino mega 2560 r3. Τιμή: 8.62 ευρώ με τα μεταφορικά
RTC. Τιμή: 1.58 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
12βολτες αντλίες για λίπανση. Τιμή: 5.48 ευρώ έκαστος με δωρεάν μεταφορικά (εγώ πήρα 3).
Οθόνη 3.2". Τιμή: 10.20 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
8κάναλο ρελέ. Τιμή: 10.49 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Tft shield. Τιμή: 7.57 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Breadboard για τις δοκιμές. Τιμή: 1.34 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Καλώδια δοκιμών male to male. Τιμή: 0.95 με δωρεάν μεταφορικά.
Καλώδια δοκιμών male to female. Τιμή: 1.88 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Διάφορες αντιστάσεις από 1ohm έως 10Μ ohm. Τιμή: 4.41 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Γωνιακά pin (δεν ξέρω αν χρειαστούν, φθηνά είναι πάντως). Τιμή: 0.94 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Φωτοαντιστάσεις (για να ρυθμίζεται αυτόματα η φωτεινότητα της οθόνης). Τιμή: 0.94 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
BC337 τρανζίστορ για την ρύθμιση φωτεινότητας. Τιμή: 0.94 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Κονέκτορες για το prototype board ( όταν και αν φτάσω εκεί ). Τιμή: 1.16 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Prototype board. Τιμή: 2.34 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Αισθητήριο θερμοκρασίας 3m για το ενυδρείο. Τιμή: 3.06 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Αισθητήριο θερμοκρασίας για το κουτί που θα είναι ο arduino. Τιμή: 1.36 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Mosfet για τις αντλίες λίπανσης. Τιμή: 1.40 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Δίοδοι SR260 για τις αντλίες λίπανσης. Τιμή: 1.85 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.
Διαμοιραστής ρεύματος για τα ρελέ (να γλιτώσουμε λίγο καλώδιο). Τιμή: 1.60 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά.

Τελικό κόστος: 68.11 ευρώ με 1 αντλία όμως. Με 3 αντλίες ανεβαίνει στα 79,07 ευρώ.

Το πρόσεξα όσο μπορούσα, ίσως όμως να μου έχουν ξεφύγει κάποια πραγματάκια τα οποία σίγουρα τα βρίσκουμε και στα καταστήματα με ηλεκτρονικά της γειτονιάς.
Οι τιμές είναι οι καλύτερες που βρήκα σε σχέση πάντα με τα feedback των πωλητών και προτίμησα μερικά πραγματάκια από Ταϊλάνδη λόγω γρηγορότερης παραλαβής σε σχέση με Κίνα.
Μην με ρωτήσετε γιατί προτίμησα το τάδε αντί του τάδε, γιατί η λίστα είναι απ' όσα έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο project που θέλω να κάνω (είναι αρκετά δύσκολο να μάθω ταυτόχρονα και για arduino και για διόδους, τρανζίστορ κτλ.)
Σκοπεύω να βάλω τον arduino με το prototype board, το tft shield και την οθόνη, εδώ μέσα όλα σαν σάντουιτς και να το βιδώσω στον τοίχο, δίπλα απ' το ενυδρείο ώστε και να έχω εύκολη πρόσβαση και ορατότητα από παντού και να μην το φτάνει η κόρη μου.
Ρελέ και πρίζες σε ξεχωριστό κουτί πίσω απ' το ενυδρείο και για τις αντλίες ακόμη το ψάχνω. Πρέπει να είναι όσο το δυνατόν στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο.
Σκέφτομαι να προσαρμόσω ή στο πλάι του καπακιού ή στην πίσω μεριά 3 γυάλινες 50άρες σύριγγες, αλλά ακόμη το επεξεργάζομαι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02117 seconds with 11 queries