Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #349  
Παλιά 11-01-18, 19:17
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Οι αντλίες είναι καλιμπραρισμένες και πλέον τρέχει στο 100% περίπου μια εβδομάδα άψογα.
Εδώ και η βάση που πήρα από ebay για τα σωληνάκια που ρίχνουν τα λιπάσματα στο ενυδρείο:



Το έβαλα κοντά στον κυκλοφορητή ώστε να διαχέονται γρήγορα σε όλο το ενυδρείο.

Επόμενο βήμα το άδειασμα του ενυδρείου. Δεν γίνεται να είναι όλα στον αυτόματο και να μπαίνω πίσω από το ενυδρείο να ανοίγω το βανάκι .
Παράγγειλα έναν αυτόματο διακόπτη που δουλεύει όπως οι κοινές βρύσες που έχουμε στα μπαλκόνια μας (ball valve) αλλά με την διαφορά ότι αυτός ανοίγει μόλις πάρει τάση 12v.

Προσπαθώ να βρω χρόνο τώρα να φτιάξω μενού για αυτό.
Έχω 2 επιλογές στο μυαλό μου:

1) Να φτιάξω μια σκέτη επιλογή (drain ή water change) που μόλις την πατάω να ανοίγει αυτόματα την βάνα να αδειάζει, να κλείνει με ένα απλό φλοτέρ όταν πέσει η στάθμη στο επίπεδο που θέλω και μόλις το arduino διαβάσει το συγκεκριμένο φλοτέρ ότι είναι low, να παίρνει μπροστά η αντλία αναπλήρωσης (η οποία πάλι κλείνει είτε όταν ανέβει ένα εκ των δύο φλοτέρ είτε όταν περάσει ο χρόνος που του έχω ορίσει να τρέχει η αντλία σαν ασφάλεια).
Έχω μετρήσει και για να μου εισάγει 35 λίτρα νερό από το βαρέλι, χρειάζεται περίπου 620 δευτερόλεπτα, δηλαδή σχεδόν 10 λεπτά. Άρα εκτός το high που θα δείξει το φλοτέρ και θα κλείσει η αντλία, αν για κάποιο λόγο δεν κλείσει θα την κλείσει ο κώδικας 10 δευτερόλεπτα αργότερα.

2) Να φτιάξω κανονικό μενού στο οποίο θα ρυθμίζω αν θέλω αυτόματο άδειασμα το οποίο θα κλείνει με το φλοτέρ, ή να κλείνει μετά από κάποια ώρα αδειάσματος. Έτσι θα μπορώ να κάνω αν χρειαστεί μικρότερες αλλαγές.
Και για να το προχωρήσω λίγο παραπέρα, έχω πάρει ήδη ένα flowmeter που θα συνδεθεί στην έξοδο του φίλτρου (αφού από εκεί αδειάζω) και ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ να το φτιάξω να αδειάζει τα λίτρα που θα του ορίσω εγώ, αντί να επιλέγω πόσο χρόνο να αδειάζει, αφού πλέον θα τα μετράει το flowmeter.

Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν αρχικά χρόνο ( που δεν έχω ) και χώρο για άλλη μια 8άδα ρελέ που έχω πάρει σαν εφεδρικά και θέλω να συνδέσω το άδειασμα και το moonlight το οποίο έχω αφήσει στη μέση.
Οι άλλες 6 θέσεις που μένουν όλο και κάπου θα αξιοποιηθούν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:02 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries