Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-04-14, 20:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω φιλε
το μετανιωσα που εβαλα χαλικι.θα προτιμουσα να εβαζα αμμο.
ναι το εψαξα το φυτο με την ονομασια που μου ειπες και οντως ειναι αυτο.φυτα θα βαλω πιο πολλα σιγα σιγα.
το ενυδρειο ειναι της ferplast to dubai 100.στην τελευταια αλλαγη νερου εβαλα 5 φορες τη δοση για τα λιτρα μου της seachem to prime.ελπιζω να εκανα καλα
Μπορείς μέχρι 5απλη δόση όταν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη, άρα δεν εκανες λάθος, αλλά μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, αφού έκανες αλλαγή νερού ας έβαζες διπλή δόση το πολύ, ετσι και αλλιώς αμμωνία 0,15 δεν είναι και τόσο πολύ, ίσα ίσα που τη μετράς.
Διάβασε εδώ για την αντιμετώπιση ης αμμωνίας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο τρεχει περιπου 3 μηνες.ειχα βαλει αρχηκα το bactosprint 2 φορες και μετα απο 10 μερες εβαζα σταδιακα τα ψαρια που αναφερω.δεν εχω χασει κανενα απο αυτα.αλλαγες νερου κανω με α/ο και χρησιμοποιω to instant life της profish(που ειναι βακτηρια).to discus trace της seachem kai flourish για τα φυτα.τη μετρηση την ειχε κανει ενας φιλος δε θυμαμαι ποιας μαρκας.
Αρχικά δεν στρώθηκε καλά, αλλά τώρα μετά από 3 μήνες θα έπρεπε να είχε στρώσει πλήρως. Κάνε τακτικές μετρήσεις και αν δεις πάλι αμμωνία , μείωσε τροφή και βάλε μπόλι. Από τα υγρά που λένε πως έχουν βακτήρια μη περιμένεις και πολλά. Για λίγες εβδομάδες καλό είναι να έχεις το ενυδρείο σου υπο παρακολούθηση μέχρι να σταθεροποιηθεί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 08-04-14 στις 20:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02289 seconds with 11 queries