Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-02-16, 08:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dieccast Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα φιλε! Εεμ δεν ξέρω έτσι πάει?ποσά μπορώ να δώσω? Δεν ξέρω καθόλου τιμές κ τέτοια δεν έχω ιδέα! Σπίτι 100 τετράγωνικα πάνω κάτω αλλά θέλω να το χω στο δωμάτιο μου ας πούμε ή έστω να το βάλω στο σαλόνι!
Θέλω ας πουμε Max 2 ψαρακια! Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό δηλαδή αν χρειάζεται να ζούνε πολλά μαζί ή με κάποια αλλα! Αν μπορείς να μου πεις πως πάει
Καλημέρα
Για να μην σε μπερδεύω, ρωτάω πολύ απλά : Θέλεις να ξεκινήσεις πχ με ένα nano στα 60 - 120 λίτρα ή να πας απευθείας σε 300λιτρο? Στα 120λιτρα χωράνε οι 2 κλόουν αλλα σε λίγο καιρό ίσως να ψάχνεις για μεγαλύτερο, γιατι αν μπει το μικρόβιο, δεν βγαίνει!
Η διαφορά εκτός από το κόστος του ενυδρείου, είναι πως θα χρειαστείς πολλά & καλύτερα φωτα στο μεγάλο ενυδρείο, πολύ περισσότερο βράχο, αραγωνίτη, μεγαλύτερες αλλαγές νερού, περισσότερη ποσότητα σε αλάτι, μεγαλύτερο θερμαντήρα κλπ κλπ

Δεν τα γράφω για να σε αποτρέψω να πας σε μεγάλο. Προσωπικά αν μπορούσα, θα είχα γεμίσει το σπίτι με ενυδρεία.... Το λέω για να έχεις κι εσύ κάποια πράγματα στο μυαλό σου

Κάνε μια έρευνα αγοράς σε κάποια καταστήματα, που έχουν καλή επαφή με τα θαλασσινά, όπως aquario.gr ή aquariumshop.gr

Ψάξε για γυάλες, δες τις τιμές στον βράχο (μέσω αγγελιών μπορείς να βρεις ζωναντό βράχο στη μισή τιμή - όπως κι άλλα ενυδρειακά), δες τις τιμές σε φωτιστικά, σε αραγωνίτη, σε αλάτι κλπ κι εδώ είμαστε

Προσωπικα, τρέχω εδώ και λίγο καιρό ένα 60λιτρο nano reef και πραγματικά το κόστος δεν συγκρίνεται μ αυτό του γλυκού!

Εννοείται πως προηγείται διάβασμα και έρευνα αγοράς, για να πάρεις μια ιδέα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01785 seconds with 11 queries