Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-05-14, 15:18
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apopsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κάνει πατέντες φίλτρα που δουλεύουν με χαμηλή ροή, αλλά πολύ καλό βιολογικό φιλτράρισμα (άλλο κεφάλαιο που μπορούμε να το κοιτάξουμε αν χρειαστεί).
Ανούμπιες 3-4, ψιλή άμμο 2εκ, και κάποιες μικρές πέτρες.
Δέν ταίζω τίποτα, αν και προσπάθησα να δώσω κομματάκια ταμπτέτας και αδιαφορούν. Υπάρχουν άλγες πράσινες και καφέ/σκουριά και τις τρώνε.
Κρατάω 27 βαθμούς.
Δέν κάνω μετρήσεις. Κάνω αλλαγές νερού 10% ανα βδομάδα με επιλεκτικό σιφωνάρισμα, και συμπληρώνω νερό όταν χρειάζεται απο κουβά που έχω γεμίσει εδώ και μέρες. Δέν περιμένω αλλαγές στην ποιότητα του νερού εφόσον δέν ταϊζω τίποτα. Αφήνω τα φιλτράκια μου να προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες.
Άσχετα από το θέμα του φιλτραρίσματος το οποίο φυσικά είναι πάρα πολύ σημαντικό, δεν θα πρέπει να παραμελείς αυτό που σου έγραψα για την εισαγωγή του φίλτρου γιατί τα γαριδάκια όσο πιο μικρά είναι τόσο πιο εύκολο είναι να τα ρουφήξει το φίλτρο
Οι γαρίδες χρειάζονται να υπάρχουν φυτά στο ενυδρείο καθώς και σκιερές περιοχές με κρυψώνες για να μπορούν να απομονώνονται όταν το θέλουν. Μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου εύκολα φυτά, και κυρίως moss όπου κρίνεται απαραίτητη σχεδόν για κάθε γαριδάδικο.
Χρειάζεται να τις ταΐζεις... μικρές ποσότητες και πάντα με μέτρο.
Όπως σου είπαν και τα παιδιά είναι πολύ υψηλή η θερμοκρασία που τις έχεις γι αυτή την εποχή που διανύουμε (καις και χωρίς λόγο ρεύμα αδίκως). Όπως και να 'χει μόλις μπει το καλοκαίρι και πιάσουν οι ζέστες θα πιάνει από μόνο του το ενυδρείο 27 βαθμούς..
Τα βασικά υγρά τεστ (Αμμωνίας - NO2 - NO3) πρέπει να τα έχεις για να ξέρεις επ'ακριβώς που βρίσκονται οι συνθήκες του νερού σου έτσι ώστε αν χρειαστεί να επέμβεις.

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01558 seconds with 11 queries