Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 20-03-07, 09:43
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Γειά σας!
Όταν πρωτοσκεύτηκα για την γλάστρα, με βοήθησε με κάποιες πληροφορείες ο ξάδελφός μου που είναι κτηνίατρος, αλλά με πολλές επιφυλάξεις, γιατί οι γνώσεις του ήταν μόνο από θεωρεία.

Τον χειμώνα την είχα έξω, και δεν τάιζα. Όταν έπιανε πάγο δεν τον έσπαζα γιατί τα ψάρια έπεφταν σε χειμερία νάρκη, και έπρεπε να τα αφήσω στην ησυχία τους. Ο πάγος ήταν το πολύ μέχρι 5-6 εκ. (σπάνια) μόνο στην επιφάνεια, και την γλάστρα την είχα στο πιό ηλιόλουστο μέρος.

Φίλτρο δεν είχα γιατί δεν ήξερα το νόημά του, και πίστευα πως είναι μόνο για καθαριότητα.

Το καλοκαίρι μετέφερα την γλάστρα στο πιό σκιερό μέρος και έκανα καθημερινή αλλαγή νερού το μεσημέρι (οι ανάγκες για νερό των λουλουδιών μου συμβαδίζουν με τις ανάγκες των ψαριών για αλλαγή νερού).
Όσο για τροφή, τάιζα κανονικά την άνοιξη-καλοκαίρι, πιό γερά το φθινόπωρο και σπάνια τον χειμώνα.

Το πιό όμορφο θέαμα στην γλάστρα είναι όταν βρέχει. Τα χρυσόψαρα είναι συνέχεια στην επιφάνεια και μοιάζουν σαν να παίζουν.
Και φυσικά η άλγη πάει σύννεφο, άλλα είναι και καλή γιατί καλύπτει τα τοιχώματα και το "τοπίο" είναι πιό φυσικό. Όποτε έβγαινε η μακριά άλγη(σπάνια) την έξηνα με μια σπάτουλα και έφευγε.
Αυτό είναι το ..."χρονικό" της γλαστρολίμνης μου!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,20621 seconds with 11 queries