Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 15-11-16, 21:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

ριξτο στοχευμενα με συριγγα πανω στις αλγες αλλιως στα 800 λιτρα δεν κανει δουλεια το οξυζενε και ειδικα αυτο που κυκλοφορει με 3% περιεκτικοτητα, αν ριξεις επανω στις αλγες τις δεις να αφριζουν και μετα δεν γινετε τιποτα παει να πει οτι δεν κανει δουλεια στις αλγες σου το οξυζενε,

απο εκει και περα θα εβαζα φυτα οπως σεσιλιφλορα ,hygrophila polysperma και difformis τα οποια ειναι γρηγορης αναπτυξης και χαμηλων απαιτησεων
Τα φυτα αυτα με το καταλληλο κλαδεμα μπορουν να κανουν απιστευτα scapes
Μολις πιασουν αυτα σε καμμια βδομαδα ριζωσουν και αρχισουν να αναπτυσσονται θα τις φανε λαχανο τις αλγες

ο καλυτερος τροπος να φυγουν οι αλγες ειναι να παρουν μπροστα τα φυτα
καπου ειχα διαβασει τον Tom Barr που ελεγε σε καποιον που ρωταγε για τις αλγες , να σταματησει να κοιταει τις αλγες και να δωσει βαση στα φυτα ,τοτε θα φυγουν και οι αλγες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί τη ευκαιρία θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί υπάρχει ασάφεια ως προς το θέμα, φωτισμό και λίπανση υπολογίζουμε με τα μεικτά ή με τα καθαρά λίτρα;
Τα λιπασματα επι των καθαρων λιτρων ειναι το σωστο,

τα watt lumen εγω τα υπολογιζω επι των μεικτων αλλα δεν εχει και τοση σημασια μιας και τα watt και τα lummen ανα λιτρο ειναι στο περιπου, ετσι για να συννενουμαστε πιο πολυ, παραδειγμα καποιος με ενυδρειο 200 λιτρα και υψος ενυδρειο 30 εκατοστα με 0.7 watt/lt εχει πιο πολυ φωτισμο διαθεσιμο για τα φυτα απο καποιον με παλι 200 λιτρα ενυδρειο αλλα με 60 εκατοστα υψος που εχει 1 watt/Lt και απο εκει και περα μπαινει και στην μεση το στησιμο το υψος του βυθου κλπ
εγω δεν κοιταω ουτε watt ουτε drop checker στο δικο μου ,κοιταω αν πανε καλα τα φυτα η οχι
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 15-11-16 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 11 queries