Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 26-11-13, 16:47
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος. Προσθέτωντας toxivec οι μετρήσεις δεν μειώνονται. Αυτό με ανησύχησε στην αρχή, αλλά κατάλαβα, διαβάζοντας, ότι έτσι δρα. Λυπάμαι, αλλά δεν έχω πρόχειρο το link και πάει αρκετός καιρός που το είχα κάνει.

Υπάρχει, όμως, κάποιο προϊόν που να δρα διαφορετικά; Δηλαδή, η εφαρμογή του να μηδενίζει τις μετρήσεις στα περισσότερα από τα test αμμωνίας;
Το παραπάνω είναι λάθος!

Μετά από έναν υπερβολικό καθαρισμό του φίλτρου είχα μια μικρή έξαρση NO2 (έφτασε μέχρι 0,2ppm) και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω toxivec γιατί δεν προλάβαινα να προετοιμάσω νερό για αλλαγή. Με έκπληξη είδα ότι το toxivec μηδένισε την ένδειξη στα τεστ της JBL που χρησιμοποιώ.
Θυμάμαι ότι, παλιότερα, το τεστ της sera που είχα δεν μηδένιζε την ένδειξή του. Αλλά έχω αρχίσει να αμφιβάλλω μήπως δεν μετρησα καλά τότε.
Τώρα, πάντως, επιβεβαίωσα το μηδένισμα της ένδειξης με δυο μετρήσεις.

Αποφάσισα να κάνω το ίδιο με αμμωνία. Σε μια λεκάνη με γύρω στα 1,5 λίτρα νερό βρύσης έριξα μια σταγονίτσα καθαρής φαρμακευτικής αμμωνίας, η οποία έκανε το αντίστοιχο τεστ της JBL να δείξει την μέγιστη συγκέντρωση αμμωνίας. Έριξα 0,2ml toxivec περίπου και η ένδειξη μειώθηκε αλλά δεν μηδενίστηκε, ξαναέριξα άλλα περίπου 0,5ml και η ένδειξη μηδενίστηκε εντελώς!

Συνεπώς η αρχική μου παρατήρηση ήταν εντελώς λάθος, και συγνώμη για αυτό . To Sera Toxivec μηδενίζει τις μετρήσεις NH3/NH4 και NO2 των τεστ σαν αυτά της JBL.

Βρήκα το link που είχα δει παλιότερα που έλεγε ότι η χρήση του toxivec δεν μηδενίζει τις ενδείξεις των τεστ. Είναι αυτό. Δεν ξέρω αν το τεστ της JBL είναι ή δεν είναι βασισμένο στη μέθοδο Nessler.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries