Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 09-05-08, 20:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ευχαριστο για μενα, που αρεσε και σε εσας το ενυδρειο.

Για να απαντησω και να διεκρινησω συνολικα σε μερικα πραγματα τωρα.

-Δεν θα δηλωσω συμμετοχη σε καποιον διαγωνισμο.
Δεν σνομπαρω ουτε το παιζω δυσκολος κλπ
Επισης ξερω οτι ποτε δεν ειναι "ετοιμο" ενα ενυδρειο για τον χομπιστα για να δωσω αυτη την δικαιολογια, αλλα οντως δεν ειναι "ετοιμο" και ειναι απλα σε μεταβατικο σταδιο.
Η "παρουσιαση" εγινε πιο πολυ λογω του βιντεο που γυρισα και "αναγκαστικα" εβαλα και τις φωτογραφιες (που προυπηρχαν) και τα στοιχεια του κλπ.
Το ενυδρειο "τρεχει" απο 24/11/07 και ηταν μια προσπαθεια στην αρχη να χωρισω και δωσω χωρο σε ψαρια που σαν αρχαριος αγορασα στις 4/7/07, (τοτε ξεκινησα και την ενασχοληση με το χομπι) και εβαλα σε ενα "κλουβακι" 45 λιτρων (35 νερο).
Ταυτοχρονα εβαλα και τα φυτα κλπ.
Μεχρι τοτε ολα ηταν ψευτικα και το "καραβακι" που λεει ο φιλος πιο πανω, ενα αντιστοιχο υπηρχε μεσα στο μικρο ενυδρειο.
Σιγα σιγα την κανει με ελαφρα πηδηματακια, να τα εχουμε και καλα με ολους στο σπιτι
http://i225.photobucket.com/albums/d...401689ae83.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...078_resize.jpg

- Ο clown και ο Pleco ειναι ψαρια που ειναι προς αποχωρηση (σωστα ομως) απο το αρχικο λαθος "σχημα".
Το ιδιο και τα "ασιατικα" Harlequin και Pearl Gourami που ειναι τρομερα ψαρια και ειμαι σε μεγαλο διλημα αν τα δωσω η φτιαξω ενα αλλο ενυδρειο για ασιατικα (δεν εχω και χωρο γμτ).
Τη θεση τους θα παρει ενα ζευγαρι δισκων (αφου δεν γινεται να χωρεσει φυσικα κοπαδι) και ειμαι ακομα στο ψαξιμο για αυτα τα πραγματα.
Δεν την ξαναπαταω.
Ο πλεκο (Pterygoplichthys pardalis) ο οποιος ειναι τρομερα καλο και ευγενικο ψαρι και με το χωρο και με τα αλλα ψαρια και δεν αφηνει την αλγη σε χλωρο κλαρι, εχει το μειονεκτημα του μεγεθους (φτανει τα 30-35 εκατοστα), θα αντικατασταθει με ενα L-183. (ψαχνω για αυθεντικο και οχι Sp.3 που πουλανε συνηθως, οποιος ξερει κατι ας σφυριξει ενα ΠΜ).
Ο clown εχει μπει σε αγγελια, ο συλλογος (ο τολης δλδ) δεχτηκε να τον υιοθετησει αλλα "ψαχνω δικαιολογια" να το καθυστερω.

Καταληγω λοιπον,
Το ενυδρειο οπως καταλαβατε δεν ειναι για "διαγωνισμο".
Εμενα μου φτανει που εχω παρει το βραβειο της επιβιωσης και καλης διαβιωσης μετα, ολων των ψαριων,
(και του μονομαχου που ηταν και αυτο στο 45αρι και τωρα ειναι μονος του αρχοντας εκει. Μπορει να κανω μια "παρουσιαση" και σε αυτο καποια στιγμη).
Οταν και εαν, βαλω το ζευγαρι των δισκων και του ancistrus και αποχωρησουν και τα ψαρια που ειπα, μπορει αν το αξιζει να το βαλω σε καποιο διαγωνισμο.

Φιλικα Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01890 seconds with 11 queries