Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 15-10-13, 10:24
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σπυρο σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου,και κυριως για τον χρονο και τις γνωσεις που διαθετεις για ολους εμας και μαλιστα αφιλοκερδως -οφειλουμε να αναγνωριζουμε καποια πραγματα και να λεμε εστω ενα ευχαριστω εκει που πρεπει.
Δυστυχως οι υδραυλικοι σωληνες στις βρυσες στο σπιτι μου ειναι εντοιχισμενοι και μονο ο κεντρικος σωληνας παροχης ειναι και πλαστικος και ευκολοπροσβασιμος,αλλα δεν ειδα φιλτρο κεντρικης παροχης ΑΟ στην Waterwaves.
Δεν εγκαταλειπω την προσπαθεια για ΑΟ απλα επειδη θα χρειαστω μαλλον και εξοδα υδραυλικου και παρελκομενων,θελω να το οργανωσω λιγο καλυτερα,εκει προς τα Χριστουγεννα
Δε νομιζω οτι θα εχω προβλημα εως τοτε με τα ψαρια ,εξαλλου μια χαρα ζωηρα και ευκινητα φαινονται,για να μην πω οτι στο ταισμα πλησιαζουν για να φανε κι απ το χερι μου .
Μεχρι τοτε ,αποφασισα στο τελος της εβδομαδας να ριξω στο ενυδρειο την τελικη του ιχθυοφορτωση ητοι: 3-4 χρυσοψαρα ακομα -συνολο 5-6, φυτα και κανα δυο σαλιγκαρια απο αυτα που προτεινεις για να μου καθαρισουν στο μελλον τυχον αλγεις και τα μοπανια μου.
Με τα οποια ξυλα εχω ακομα προβλημα κοκκινιλας και σαν να μην εφτανε αυτο,βλεπω πανω σε ορισμενα σημεια στην επιφανεια τους και στις κοιλοτητες τους καποια εντονα σημαδια πρασινιλας-μουχλας?
Αυτη την πρασινιλα την βλεπω λιγο λιγοτερο και στις εσοχες σε δυο ασπρες πετρες που εχω βαλει στο ενυδρειο -αγορασμενες απο καταστημα,οπως ολα εξαλλου τα υλικα- ,αλλα στα ξυλα ειναι πιο εντονα τα σημαδια αφου εχουν την μορφη που εχει η μουχλα πανω σε ενα ζυμωτο ψωμι,δλδ σαν ιστος και οχι σαν απλα στιγματα.
Επειδη δεν γνωριζω,αυτο ειναι ανησυχητικο πολυ? Ή ειναι απολυτα φυσιολογικο και μαλιστα μιλαμε για αποικιες ωφελιμων βακτηριων??- θα ΄θελα ε???
Ασχετο αλλα:Χθες περασα κι απο πετ σοπ εδω.Λυπηθηκα ειλικρινα τους κακομοιρηδες τους μονομαχους που τους ειχαν σε ενα πλαστικο ποτηρι μισογεματο με νερο για να "ζουν".Ενας μαλιστα τα ειχε κακαρωσει και δεν το ειχαν παρει χαμπαρι.
Μου ηρθε να τους αγορασω ολους -δεν ηταν πολλοι 4-5 ηταν- κι ας εστηνα και δευτερο ενυδρειο, νο προμπλεμ,αλλα δυστυχως και οι δικες μου τιμες σκληροτητας του νερου ειναι απαγορευτικες γι αυτα τα ψαρια.
Την καλημερα μου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02372 seconds with 11 queries