Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 21-01-14, 14:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fh84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη καλησπέρα,
Είδα την κατασκευή που έφτιαξες με τα led ( για το μεγάλο ενυδρείο )και έμεινα άφωνος.
Έχω μερικές ερωτήσεις όμως να σου κάνω:

1) Από ότι είδα έχεις ενώσει 26 led πλακέτες. Σωστά?
2) Όλες αυτές, πάνε πάνω σε ένα μόνο μετασχηματιστεί ή περισσότερους?
3) Πόσα watts πρέπει να είναι o μετασχηματιστής, για να καλύπτει και τις 26?
4) Έχεις κάποιο post που δείχνεις αναλυτικά πως τα έχεις συνδέσει?
5) Πόσα λίτρα είναι το μεγάλο σου ενυδρείο και τη αναλόγια έχει λίτρα/watts?

Αυτά για αρχή και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όμορφη επίδειξη σου.
Καλησπέρα φίλε fh84
1) Ναι από ότι θυμάμαι εκεί γύρω πρέπει να είναι (24-25 πλακέτες)
2) Προς το παρόν σε ένα μετασχηματιστή
3) Να υπολογίσεις πως κάθε πλακέτα με 48 led 3528 είναι 1,8-2 W άρα πάμε περίπου στα 50-52 W. Στην αρχή για κάποιους μήνες είχα ένα μετασχηματιστή/τροφοδοτικό στα 6A (6A X 12V = 72W) αλλά κάηκε (κινέζικος) μετά για λίγες ημέρες δούλεψα με ένα τροφοδοτικό οθόνης υπολογιστή Viewsonic στα 3Α (εκεί φαίνεται το καλό πράγμα) δεν κάηκε, υπάρχει ακόμα, αλλά επειδή ζεσταινότανε πολύ το αντικατέστησα πριν 2 βδομάδες με ένα παλιό τροφοδοτικό υπολογιστή (αντέχει μέχρι 400W) και λειτουργεί με αυτό τώρα. Έχω παραγγείλει από ebay κάποιους ρελεδες για να φτιάξω μια κατασκευή με χρονοδιακόπτες που να ανάβουν σταδιακά ή να δίνω στην αρχή 3 ή 5 V και μετά 12V, όταν έρθουν θα κάνω μια παρουσίαση, έχω σκοπό με το ίδιο τροφοδοτικό και με τους ρελεδες να δίνω ρεύμα και στα ανεμιστηράκια, γιατί το τροφοδοτικό από υπολογιστή είναι ότι το καλύτερο σε αντοχές αλλά και σε απόδοση.
4) Δεν έχω ακόμα κάποιο ποστ με τη συνδεσμολογία αλλά είναι απλή, όλα συνδεμένα παράλληλα.
5) Τα λίτρα μου είναι περίπου 130 ωφέλιμα (το ενυδρείο είναι 1,10 μήκος Χ 0,32 πλάτος Χ 0,45 ύψος) περίπου 0,43W/L σε led
Έχω σκοπό να κάνω κάποιες αλλαγές/δοκιμές, υπάρχουν 5 θερμά λευκά και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με ψυχρά γιατί έχω λίγη τριχοειδή άλγη, ενώ στο μικρό κύβο που έχω δίπλα έχω μόνο ψυχρά λευκά και δεν ξέρω τι σημαίνει άλγη σε αυτό. Επίσης έχω 3 κόκκινα και 3 μπλε και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω με 4 Ροζ που βρήκα τώρα.
Είχα κάνει και μια άλλη δοκιμή, είχα αντικαταστήσει 3-4 πλακέτες με αντίστοιχες 48 Χ 5050 SMD, τρομακτικό φως αλλά καίγανε πολύ, μάλλον από αυτές κάηκε το τροφοδοτικό, γιατί τα 5050 SMD έχουν τη 3πλασια απόδοση από ότι τα 3528SMD αλλά και τη 3πλασια κατανάλωση και θεώρησα πως είναι υπερβολή για το ενυδρείο μου, όταν τα είχα βάλει τα ψάρια θέλανε γυαλιά ηλίου. Για λίγο μεγαλύτερο ύψος τα 5050SMD είναι σαφώς αποδοτικότερα. Το καλό με αυτές τις πλακέτες είναι πως δεν θες ψύκτρες και ούτε κάποιο ιδιαίτερο τροφοδοτικό που θα χρειαζόσουν με high power led, και πιστεύω πως είναι αρκετά ανθεκτικά, τα πρώτα από αυτά λειτουργούν σχεδόν ένα χρόνο τώρα και επειδή μπορώ να τα συγκρίνω με τα πιο καινούρια δεν έχουν καμία διαφορά στην απόδοση, το έφτιαξα σιγά σιγά ψάχνοντας, το κακό είναι πως δεν έχεις πολλές επιλογές από χρώματα και φάσμα φωτισμού, ψυχρό λευκό, θερμό λευκό, κόκκινο, μπλε και τώρα τελευταία βρήκα ροζ, πράσινο και πορτοκαλί ενώ στα high power υπάρχουν πολλές επιλογές από φάσμα φωτισμού, για εύκολα φυτά όμως φαίνεται πως λειτουργούν μια χαρά, στο ενυδρείο μου έχω χάσει πλέον το μπούσουλα για τι φυτά έχω, και εύκολα και μέτρια , όλα έχουν πιάσει και μεγαλώνουν, υπάρχει βέβαια και μπουκάλα CO2 και λίγα λιπάσματα.
Ρίξε μια ματιά στα ενυδρεία μου να δεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154&page=3




http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76499




ότι άλλη πληροφορία θες ευχαρίστως να σου απαντήσω

EDIT : 6A (6A X 12V = 72W) λάθος το 36W
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02051 seconds with 11 queries