Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 19-04-21, 22:30
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Αχιλ
Παναγιώτης Αχιλ Ο χρήστης Παναγιώτης Αχιλ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2018
Περιοχή: Β. Αιγαίο
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ψάρια

Γεια σας και πάλι!

Προσπαθούσα να αποφύγω την επιλογή των ψαριών από τώρα αλλά είναι αναπόφευκτο. Θέλω να καταλήξω στα υπόλοιπα και όλο βρίσκω μπροστά μου τις απαιτήσεις των κατοίκων (λογικότατο).

Υπενθύμιση: η ιδέα είναι 200 L αρκετά φυτεμένο.
Οι προτιμήσεις μου είναι:
Corydoras Sterbai / julii, Clown Loach (μήπως να πάρω κατευθείαν γάτα τελικά; )
White Cloud Mountain Tetra, Ember tetra, Rosy Barb

Οι πληροφορίες είναι όλες στο διαδίκτυο, αλλά για να είμαι σίγουρος θέλω να τα ρωτήσω όλα και εδώ.
Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από αυτά μπορούν να συνδυαστούν. Τι αλλαγές (+/-) προτείνετε; Τα γατόψαρα τα επέλεξα γιατί μου αρέσουν, φροντίζουν όμως και για την άλγη ή θα χρειαστώ κάποιο Algea Eater (Siamensis κατά προτίμηση), τα οποία και αυτά όμορφα είναι; Αριθμό από κάθε είδος, έτσι για να ξέρω; Ο μέσος όρος ιδανικών ρυθμίσεων για αυτά ποιος είναι;
Κάτι άλλο· θα χρειαστεί αντίστροφη ώσμωση σε σκληρό νερό ή κυκλοφορητή κυματισμού; Έχουν κάποια άλλη ιδιαίτερη ανάγκη ή υπάρχει κάτι απαγορευτικό;

Επιπλέον έχω άλλες δύο άσχετες ερωτήσεις για χρυσό βατόμουρο, μη βαρέσετε.
1. Τα ενυδρεία πρέπει να είναι σε εντελώς σκοτεινό χώρο; Δεν μιλάω να τα χτυπάει ο ήλιος ή να είναι δίπλα σε παράθυρο, ο φωτισμός του χώρου μέσα από κουρτίνες τους προκαλεί άλγη;
2. Αυτή είναι για πολύ αργότερα αλλά το έχω απορία· ένα ενυδρείο με χαλί, πως σκουπίζεται ό,τι μένει και από τα φυτά αφού δεν χρησιμοποιείται σκούπα βυθού; Επιφανειακά πάνω στο φυτό;

Αυτά τα λίγα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries