Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-05-10, 16:04
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Billos ευχαριστώ για τα links τα έχω ήδη ψάξει (κάθε βοήθεια είνα ευπρόσδεκτη)...
Fovera ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση:
1)Τα λιτρα ειναι ικανοποιητικα για ενα χαρεμακι 3Θ 1Α
2)Οι ριζες ριχνουν το pH και γιαυτο ειναι καλυτερα να αποφευγονται σε κιχλιδοενυδρεια. Κρυψωνες θες αρκετες. Οι ρίζες που έχω τώρα μέσα είναι δύο μεγάλες (όχι μοπάνι) οι οποίες δεν επηρεάζουν το pH. Έχω 7.9
3) Οι ασβεστολιθικες οχι μονο δεν κανουν κακο αλλα βοηθανε μιας και ανεβαζον το pH.
4) το υποστρωμα ειναι μια χαρα. Σκέφτομαι να προσθέσω και λίγή άμμο απο την θάλασσα... κάνει??
5) τα λατρευουν τα φυτα. Θα γινουν τελειο γευμα. Αν θες να εχεις φυτα μονο με σκληρο φυλλωμα να μην μπορρουν να τα φανε. Anubias κυριως. Σε ξένα φόρουμ που διάβασα λέει πως απλά ξεριζώνουν τα φυτά και σκέφτικα πως αμα τα στερεώσω καλά δεν θα έχω πρόβλημα... Το moss wall που φτιάχνω θα είναι το πρόβλημα νομίζω.
6) Θελουν αρκετες φορες την ημερα 3-4 τροφη και προσοχη να μην βαλεις πανω απο ενα αρσενικο. Θα γινει της κακομοιρας. Εμενα μου προεκυψαν 2 αρσενικοι Aulonocara και επειδη εχουν αρχισει να κυνηγουνται τρελα μαλλον θα φυγει ο ενας συντομα. Το έχω διαβάσει παντού απλά ελπίζω να καταφέρω να βρω ενα site που να λέει πως μπορώ να τα ξεχωρίσω (αρσενικά απο θυληκά) διότι στο pet shop που τα βρήκα δεν είχε ιδέα.

Κάτι τελευταίο τα βρήκα 12 euro και είναι περίπου 5 cm. Είναι καλή η τιμή???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries