Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 25-03-15, 20:06
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αυτό το ΣΚ, έπιασα ένα όμορφο σαλιγκαράκι στα ρηχά μεγέθους περίπου 3 εκατοστών και αν και έχω διαβάσει διάφορα για τοξικά παρατράγουδα, το έβαλα στο ενυδρειάκι αυτό, για να μην το χάσω στο μεγάλο μου μεσογειακό!!
Ήταν λίγο πιο σκούρο πράσινο από το παρακάτω σαλιγκάρι, 99% ίδιο...

Μόλις πήγα να το βάλω μέσα, μου γλίστρησε και έπεσε σχεδόν πάνω σε μία από τις ανεμώνες.. Αμέσως έβγαλε κάτι άσπρες "κλωστές" σαν και αυτές που βγάζει το παρακάτω αν το ζουλήξεις λιγάκι, νομίζω από το σημείο που το έπιασαν τα πολκάμια της ανεμώνης...

Είδα να την ακούει λιγάκι.. δεν κινούταν πολύ... Την επόμενη το πρωί πηγαίνοντας για αλλαγή νερού, βλέπω το σαλιγκάρι ψόφιο στην άμμο κάτω και το νερό κατακίτρινο
Μετράω αμμωνία, είχα λίγο λιγότερο από 0,5... Κάνω αλλαγή νερού σχεδόν 80% και βάζω και καινούριο άνθρακα στο φίλτρο...
Μέτρησα για αμμωνία το απόγευμα και δεν είχα ένδειξη και το νερό είχε καθαρίσει.. Άλλαξα τον άνθρακα την επόμενη μέρα, έκανα και μια μικρή αλλαγή νερού, ξαναμέτρησα για αμμωνία, όλα καλά...
Εν το μεταξύ, όταν έβγαλα το σαλιγκάρι έξω, η μπόχα... απόκοσμη... Ούτε ο καβούρης κομάντο που δεν αφήνει τίποτα δεν την πείραξε...
Από "τσιμπημα" της ανεμώνης έγινε το σκηνικό αυτό?? και είναι τόσο τοξικά αν ψοφήσουν?? Ήταν πανέμορφο πάντως...
-------------------------
Σήμερα το πρωΐ είχα και άλλον ένα διαχωρισμό μιας από τις 2 ανεμώνες του ενυδρείου, μιας Anemonia Sulcata... Το πρωΐ την είδα να στενομακραίνει και το υποψιάστηκα, και έλαβα τηλέφωνο από ανηψιά ότι η ανεμώνη γέννησε μια άλλη ανεμώνη Δυστυχώς δεν έχω υλικό από τον διαχωρισμό... Απλά μαγικό πάντως για άλλη μια φορά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 25-03-15 στις 20:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries