Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 30-10-12, 00:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ ! Απλά το παλικάρι αυτό μου είχε πει ότι η άμεση θεραπεία έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Αποφεύγεις την πιθανότητα εξάπλωσης της ασθένειας στα υπόλοιπα, δεν ταλαιπωρούνται τόσο τα ψάρια που έχουν νοσήσει και ο χρόνος εξάλειψης είναι πιο σύντομος. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που δεν έχεις ενυδρείο ή χώρο ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ (όπως εγώ για παράδειγμα ). Δεν ξέρω αν όλα αυτά που μου είπε ισχύουν . Εσείς τι λέτε για όλα αυτά ; Παρεμπιπτόντως, το velvet και το ισκ τι είναι ;

Να σου πω την αληθεια μεσα σε κανονικο ενυδρειο θα απεφευγα να ριξω αυτο το πραγμα (το εκανα στο παρελθον και δεν ειχα ιδεα γιατι σκοτωθηκαν καποια σαλιγκαρια)
Τωρα βεβαια ολα εξαρτωνται απο την ασθενεια, αλλα οπως και να χει καποια απλα πραγματα (εως ελαφρως δυσκολα) αντιμετωπιζονται συνηθως απλα με αλατακι.
Η καραντινα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κανονικο ενυδρειο, ας ειναι ενα μεγαλο πλαστικο κουτι.
Το ισκ και το βελβετ ειναι εξωπαρασσιτα. Το πρωτο καταπολεμαται ανετα αναλογα τα ψαρια με ανοδο της θερμοκρασιας στους 30 (η με πτωση αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στους 13) το δευτερο μαλλον θελει κανονικη θεραπεια
-------------------------
γενικα η επιθετικες θεραπειες δεν ειναι και το οτι λογικοτερο κι ας βασιζεται ολη η δυτικη ιατρικη σε τετοιες λογικες.
Καλο ειναι να ψαχνουμε τις αιτιες κι οχι να ψαχνουμε σαν το Ραμπο για φανταστικους εχθρους για να εξοντωσουμε.
Ενα υγειες ψαρι που ζει σε σωστες συνθηκες, οπως κι ενας υγειης ανθρωπος απαλαγμενος απο στρεσσογονους παραγοντες δυσκολα αρρωσταινει, κι αν αρρωστησει ευκολα θεραπευεται με ηπια μεσα __________________
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-10-12 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01829 seconds with 11 queries