Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 03-09-12, 18:16
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλας για την φιαλη μαλλον και οχι το μπουκαλακι. Τις φιαλες τις κουναμε λιγο αλλα οχι πολυ δυνατα γιατι πεφτουν απ'εξω. Τα ιδια τεστ σου λεω εχω. Τωρα αν δε θες βοηθεια κι ενω ουσιαστικα ζητας βοηθεια, αδειαζεις το οτι σου λενε οι αλλοι, κανε οτι θες
Directions
To remove childproof safety
cap: With one hand, push red tab
left with thumb while unscrewing
cap with free hand.
1. Fill a clean test tube with 5 ml of water to be
tested (to the line on the tube).
2. Add 8 drops from Ammonia Test Solution Bottle #1,
holding the dropper bottle upside down in a
completely vertical position to assure uniform drops.
3. Add 8 drops from Ammonia Test Solution Bottle #2,
holding the dropper bottle upside down in a
completely vertical position to assure uniform drops.
4. Cap the test tube & shake vigorously for 5 seconds.
5. Wait 5 minutes for the color to develop.
6. Read the test results by comparing the color of
the solution to the appropriate Ammonia Color
Card (choose either Freshwater or Saltwater. For
ponds, use the freshwater color card). The tube
should be viewed in a well-lit area against the
white area of the card. The closest match indicates
the ppm (mg/L) of ammonia in the water sample.
Rinse the test tube with clean water after use.
Note: Do not pour test tube contents back into
the aquarium/pond

Από εδώ http://cms.marsfishcare.com/uploads/...0%20insert.pdf

Στο 4 λέει ακριβώς " Ταπώστε τον σωλήνα του τεστ και ανακαινίστε σθεναρά για 5 δευτερόλεπτα".

Εγώ ανακινώ και τα μπουκαλάκια σε όλα τα τεστ για να ομογενοποιηθεί το υγρό που περιέχουν για ασφαλέστερα αποτελέσματα κι επίσης γιατί στο 2ο δοχείο του τεστ Νιτρικών από τη φύση του αν μείνει ακίνητο αρκετό καιρό κάνει ίζημα και οι μετρήσεις πάνε περίπατο.

Και φυσικά θέλω βοήθεια για να γράφω εδώ αλλά ξέρω και να διαβάζω κι αν έχω ενστάσεις - απορίες τις καταθέτω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Griegos Locos Εμφάνιση μηνυμάτων
vaska για δες εδω!!!!!
http://youtu.be/ZXuDcs-Y5F0
Έτσι ακριβώς κάνω κι εγώ τα τεστ μου φίλε μου, αλλά νομίζω ότι η τύπισσα είναι λίγο υπερβολική, φραπέ πάει να φτιάξει.

χαχαχα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μετράς στρωμένο ενυδρείο στο οποίο δεν υπάρχει λόγος να έχεις αμμωνία πριν την αλλαγή, και παίρνεις και την ίδια μέτρηση σε νερό βρύσης, τότε σίγουρα ευθύνεται το τεστ και σου δίνει λάθος αποτελέσματα.
Αν είχε κάποιο ποσοστό αμμωνίας το νερό της βρύσης θα έκανε σίγουρα κακό στα ζωντανά σου, αλλά μέχρι την επόμενη αλλαγή θα είχε μηδενίσει ή τουλάχιστον θα είχε χαμηλώσει η ποσότητα της αμμωνίας, και ίσως να μέτραγες και no2.

Σε φόρουμ του εξωτερικού πολλοί υποστηρίζουν ότι όλα αυτά τα τεστ δεν έχουν ιδιαίτερη ακρίβεια και θα πρέπει ανα τακτά χρονικά διαστήματα να εξακριβώνονται τα αποτελέσματα που δίνουν(κάποιου είδους calibration).
(π.χ. http://www.plantedtank.net/forums/sh...ad.php?t=83545)

Δεν έχει ασχοληθεί κανείς βέβαια με το calibration για τεστ αμμωνίας, αλλά μπορείς πολύ εύκολα να βρεις νερό με 0ppm για να εξακριβώσεις ότι το τεστ σου δίνει λάθος αποτελέσματα!(απιονισμένο, νερό στρωμένου ενυδρείου, κτλ)
Λόγω του ότι πρόσφατα πέρασα μία περιπέτεια με οξυζενέ και χάθηκε μέρος της βιολογίας μου, κάνω συχνά μετρήσεις μέχρι να βεβαιωθώ ότι όλα βαίνουν καλώς. Κι επάνω που άρχισα να βλέπω μηδενικές τιμές στην αμμωνία τελείωσε το τεστ κι αγόρασα άλλο. Από τότε και μετά μετράω όλο 0,25 όταν με το παλιό μετρούσα 0. Δοκίμασα και με νερό βρύσης σήμερα και πήρα πάλι 0,25.
ΝΟ2 = 0
Προφανώς και είναι ελαττωματικό το τεστ, ρώτησα όμως εδώ μήπως κι έχετε ακούσει ή διαβάσει κάτι σχετικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 03-09-12 στις 18:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01961 seconds with 11 queries