Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-04-07, 18:00
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Φίλτρο σε 5-10L ή όχι???

Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον να δούμε τι απόψεις υπάρχουν πάνω σε αυτό.

Πολλοί χομπίστες χρησιμοποιούν μικρά φιλτράκια του εμπορίου στα 5λιτρά τους και θεωρούν ότι είναι κάτι το απαράιτητο.
Η δική μου άποψη (και την έχω αναφέρει πολλές φορές) είναι ότι σε μικρά ενυδρεία (5-10 λίτρα) το φιλτράκι (όσο μικρό και αν είναι) δημιουργεί έντονη ροή που δεν αρέσει στο μονομάχο. Αν λάβουμε υπ όψη μας το φυσικό περιβάλλον του μονομάχου (πλημμυρισμένες εκτάσεις, μικρές λιμνούλες με σάπια φύλλα και ορυζώνες), είναι φανερό ότι ο μονομάχος μάλλον είναι συνηθισμένος σε λίγη παραπάνω αμμωνία (από την οργανική ύλη που αποσυντίθεται) παρά σε ρεύματα. Και μάλιστα, εφόσον ο άγριος τύπος είναι κοντόφτερος (Plakat) και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα από τα μεγάλα φτερά κατά την κολύμβηση, φανταστείτε πως θα νοιώθει ένας veil-tail ή ένας half-moon σε έντονες ρευματικές συνθήκες. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι οι μονομάχοι αντέχουν στην αμμωνία οπότε δεν αλλάζουμε το νερό, αλλά ότι η μη ύπαρξη ροής και οι συχνότερες αλλαγές είναι πιο ιδανικές για αυτόν. Ίσως η χρήση ενός μικρού φίλτρου σπόγγου είναι η ιδανικότερη, αλλά συνήθως αποφεύγεται για αισθητικούς λόγους. Σε μεγαλύτερα ενυδρεία (12-15 λίτρα και πάνω) και με τη χρήση κάποιας πατέντας μείωσης της ροής, μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο φίλτρο πιο εύκολα.

Αυτή όμως είναι η δική μου άποψη και δεν είναι απαράιτητα σωστή... Καθένας, ενημερώνεται και κάνει τις επιλογές του στα δικά του ενυδρεία και βλέπει εκ του αποτελέσματος.

Περιμένω πολλές γνώμες (και κυρίως τις αντίθετες ) όχι μόνο από τους bettοφιλους αλλά και από τους υπόλοιπους!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries