Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-05-17, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται φιλτρο μια γυαλα 10 λιτρων με φυτα και 1 σαλιγκάρι. Τα φυτα τα ιδια φτανουν και περισσευουν για φιλτρανση του νερου στους .... ρυπους .... ενος σαλιγκαριου. Ουτε ταισμα καλα-καλα δεν χρειαζεται, γιατι να χρειαστει φιλτρο ;
Καθε 2-3 μερες φρεσκαριζε το νερο με αλλαγη 30%.
Το θεμα ειναι θα μεινει ενα το σαλιγκαρι, ή θα πολλαπλασιαστουν? Αν δεν ταιζεις, δεν θα πολλαπλασιαστουν ή θα πολλαπλασιαστουν σε οσα ακριβως πρεπει. Δλδ σε οσα μπορουν να διατηρησουν ζωντανα οι αλγες.

Για τη θερμοκρασια αν δεν παει πανω απο 32 δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Αλλιως παρε ενα μικρο (πχ 40 εως 60mm) αδυναμο ανεμιστηρακι, τετοιο που με την προχειρη, αλλα "στρατηγικα" καταλληλη τοποθετηση, να μην μπορει να κατεβασει πολυ τη θερμοκρασια, ακομα κι αν λειτουργει πολλες ωρες συνεχως.
http://www.skroutz.gr/s/2275418/Shar...-Midrange.html
Να φανταστεις, το πρωτο μου καλοκαιρι με ενυδρειο (40 λιτρων) το εβγαλα σωο με ενα ανεμιστηρακι προσωπου με πατεντα να τροφοδοτειται με μετασχηματιστη και ενα καλαμακι για στηριξη.
Η καλυτερη λυση ειναι να παρεις stc-1000 να το ανοιγοκλεινει. Αλλιως πρεπει να ελεγχεις εσυ ή και με βοηθεια χρονοδιακοπτη.
Προσωπικα δεν θα το σκεφτομουν καθολου και θα εβαζα STC να εχω το κεφαλι μου ησυχο, αφου οι θερμοκρασιες αλλαζουν μεσα στο καλοκαιρι. Άλλοτε δροσια, άλλοτε καυσωνας. Δεν μπορω να εχω το νου μου συνεχεια. Με φτανουν οσα περασα εκεινο το πρωτο καλοκαιρι.
Προσοχη θελει η εξατμιση και αναπληρωση του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01463 seconds with 11 queries