Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 25-04-18, 11:31
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μετα το Creep οπως το λες...
Ρητινη χρησιμοποιω το μεγαλο δοχειο 700ml....
Παραλληλα την οσμωση πως?
Οτι και να κανω , δεν προκειται να πετυχω μικροτερο tds.
Να χρησιμοποιήσεις δεύτερη μεμβράνη μετά την πρώτη... Θα πρέπει να έχεις γεμίσει σε δοχείο αρκετό νερό από την πρώτη και με ένα booster θα τροφοδοτείς την δεύτερη...και στο τέλος θα περνάει και από την ρητίνη.. Σίγουρα θα φτάσεις TDS μηδέν!! Βέβαια θα έχεις περισσότερο νερό που θα πηγαίνει χαμένο έτσι.. και θέλει και κάποιον συγχρονισμό, ο οποίος επιτυγχάνεται εύκολα όμως..

Άλλη επιλογή είναι να χρησιμοποιήσεις άλλα 1 ή 2 sentiment φίλτρα στην σειρά... π.χ. μετά το 5 micron να πας σε 1 micron και μετά σε Flow Max Pleated .35 Micron ή σε SpectraPure Zeta-zorb .2 Micron.. Σίγουρα θα λειτουργήσει πολύ πολύ καλύτερα η μεμβράνη σου, αλλά θέλει μια δοκιμή στην πίεση πριν την μεμβράνη, ίσως χρειαστείς ένα booster πάλι.. Προστατεύεις έτσι και τον άνθρακα που είναι στη σειρά...

Δεν ξέρω επίσης αν θα συνέφερε οικονομικά να αγοράζεις μαλακό ποσιμο νερό, κάτι 20λιτρα που βάζουμε στους ψύκτες π.χ. και να χρησιμοποιείς με ένα booster αυτό το νερό και να βάζεις την έξοδο του "βρωμικου" νερού πάλι μέσα, μέχρι να φτάσει το TDS του σε ένα κρίσιμο νούμερο...

Μου κάνει εντύπωση όμως που από 660 σου βγάζει η μεμβράνη 40-50 και η ρητίνη μόνο 20 μετά!!!!
Όταν είχα 240 TDS η μεμβράνη μου έβγαζε 6 το πολύ και η ρητίνη φυσικά 0
Όταν είχα αμελήσει να αλλάξω ρητίνη αλλά και τα υπόλοιπα.. μέτρησα από ρητίνη 4 και λέω θέλει αλλαγή η ρητίνη (δεν έχω αυτή που αλλάζει χρώμα).. αλλάζω, μηδέν στην έξοδο.. Δεν κοιτάω όμως και από την μεμβράνη τι βγαίνει λέω? Από την μεμβράνη έβγαινε 20, από 6 που είχα συνήθως.. άλλαξα μεμβράνη.. 5-6 στην έξοδο κανονικά.. Θέλω να πω όμως, οτι η ρητίνη αν και 20 στην έξοδο της μεμβράνης, μου το μηδένιζε το TDS.. Οπότε δεν είναι λογικο το 40-50 δικό σου να το κάνει μόνο 20!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries