Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 14-04-14, 08:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FOEAP1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Κλεόβουλε. Σ'ευχαριστώ!!
Φίλτρο άλγης;;; Με πιάνεις αδιάβαστο εδώ..Μπορείς να μου στείλεις κάποιο Link να δω τι εννοείς;Το spray bar που ρίχνει το νερό στην επικλινή επιφάνεια και η λάμπα που έχεις αυτό θα κάνουν. Ένα "φίλτρο άλγης". Δεν είναι συνηθισμένο στα ενυδρεία γλυκού αλλά είναι αποτελεσματικό. Δες εδώ ένα παρόμοιο https://www.youtube.com/watch?v=dONo2di57fo Για την άλγη έβαλα αποσπώμενο ats. Για τα υλικά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για το πως να τα βάλω. Πέρα από τις φώτο πρόσθεσα και μηχανικό μακαρόνι. Επίσης κάτω από τον υαλοβαμβακα υπάρχει άνθρακας και οι βιολογικές μπάλες. από τις φωτο δεν μπορώ να καταλάβω την ροή του νερού στο σαμπ και πρέπει λίγο να την εξηγήσεις-φαντάζομαι η έξοδος ειναι κάτω από το egg grate- πάντως θα πρέπει αφού το νερό περάσει από το φίλτρο άλγης να συναντά πρώτα μηχανικό υλικό (ενυδρειακό βαμβάκι/σφουγγάρια) και μετά να διαχέεται στο βιολογικό υλικό, στο τέλος ένα σφουγγάρι για ότι απέμεινε και επιστροφή στο ενυδρείο. Τον κυκλοφορητής που έχεις εκεί τον χρησιμοποιούν οι θαλασσινοί για άλλους λόγους. Εσένα δεν σου χρειάζεται. Για τον αστακό τα έχουμε πει...
Το στρώσιμο ήταν έυκολο γιατί το λειτουργούσα με εξωτερικό φίλτρο fluval 306 οπότε πήρα όλο το υλικό που είχα, πρόσθεσα και καινούριο και τέλος πρόσθεσα στο παλιό νερό και φρέσκο. Ρώτησα γιατί μετράς 0 νιτρικά-λίγο δύσκολοΜετρήσεισ κάνω με προϊόντα της JBL. Θέλω να πάρω ένα βαλιτσάκι που να τα μετράει όλα αλλά δεν ξέρω τι να ψάξω..Έχεις να προτείνεις κάτι και εδώ;και τα JBL καλά είναι όπως και της API
To ενυδρείο το πήρες μεταχειρισμένο ή παραγγελία? Μ' αρέσει η κατασκευή γι' αυτό ρωτάω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries