Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 16-09-12, 22:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν πολλα θεματα για την UV τι κανει και τι δε κανει!!

https://www.google.gr/search?q=aquat...w=1366&bih=690

Οι ιδιες αποριες εχουν απαντηθει εδω και πολλα χρονια και ξανα απαντουνται ...
Μια αναζητηση στο φορουμ λυνει πολλες αποριες
Φίλε Γιώργο τα διάβασα σχεδόν όλα.... Μπορώ να πω ότι πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά ότι έβγαλα άκρη - άποψη. Δεν ξέρω.... Τελικά μάλλον θα πάρω το JBL (δεν έχει uv) και αργότερα αν σιγουρευτώ (δεν ξέρω με ποιό τρόπο θα γίνει αυτό) ότι δεν κάνει κακό στο ενυδρείο (φυτά - ψάρια κτλ) θα πάρω μια ξεχωριστή. Εκεί που είχα μόνο την έννοια αν κάνει κακό ή όχι, μου δημιουργήθηκαν οι απορίες:
Πόσα watt, σε τι ροή, για πόσες ώρες, κάθε πότε, επηρεάζει τα λιπάσματα και αν λιπαίνω ώρες που δεν τη λειτουργώ, μετά από πόσες ώρες μπορώ να την ανάψω;
Άστα, καλύτερα να προσπαθήσω να λύσω το γόρδιο δεσμό παρά να αποφασίσω αν πρέπει να αγοράσω, αν ναι, ποιά είναι η κατάλληλη και πώς πρέπει να τη χρησιμοποιώ;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικα τελειως να σου πω μια γνωμη....πιστευω οτι ναι κανει κακο. Ο λογος ειναι οτι η χρηση της UV σε γενικη βαση ειναι για αποστειρωση. AN πραγματι καταφερει να αποστειρωσει κατι σαυτα τα watt η εν πασει περιπτωση παρεις μια αρκετα δυνατη uv, τα ψαρια πλεον θα ζουν σε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον. Αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος, ουτε στην φυση γινεται κατι τετοιο, και το ανοσοποιητικο τους συστημα κανονικα πρεπει να δοκιμαζεται συνεχως με επιτυχια, για να μενει σε εγρηγορση. Ετσι σε μια πιθανη ασθενεια απο καποια προσθηκη αργοτερα, αν προσβληθουν πριν προλαβει να αποστειρωθει εκ νεου ΙΣΩΣ ναναι πιο ευαλωτα τα ψαρια....και ναχεις λυπηρες καταστασεις. Ολα αυτα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια, αλλα διακρινω μια βαση σαυτα που λεω.
Εγώ πάλι κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Ναι όντως συμφωνώ ότι κανένας οργανισμός δεν πρέπει να ζει σε απόλυτα αποστειρωμένο περιβάλλον. Μια τέτοιου είδους λάμπα uv δεν νομίζω πως έχει την ικανότητα απόλυτης αποστείρωσης. Ίσως δεν πρέπει να συγκρίνουμε τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα ενυδρείο με αυτές της φύσης. Η φύση σίγουρα θα έχει δικούς της τρόπους αποστείρωσης - εξόντωσης επιβλαβών οργανισμών. Ας πούμε ένα παράδειγμα χρήσης.

Κατά την είσοδο νέων ψαριών (ειδικά από πετ-σοπ) μέσα στο ενυδρείο, δεν θα ήταν καλό η χρήση μιας τέτοιας λάμπας επί 24ωρο για κάποιες ημέρες;
Ένα άλλο. Κατά την εμφάνιση κάποιας παρασιτικής ασθένειας, δεν θα ήταν καλό να γίνει χρήση της λάμπας και αν δεν δούμε εξαφάνιση της ασθένειας να επέμβουμε μετά με φάρμακα;

Και ένα τελευταίο (ένα - ένα μου έρχονται), δεν θα ήταν καλή η χρήση της λάμπας μετά από μια θεραπεία για αποστείρωση τυχόν υπολειμμάτων..... ;

Δεν ξέρω, είμαι ΠΟΛΥ μπερδεμένος....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 16-09-12 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01908 seconds with 11 queries