Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 01-08-14, 01:12
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To link για την εξατμιση λειτουργει κανονικα.

Tωρα ναι! Αλλα παλι δε καταλαβα και συγνωμη που σε βασανιζω πως γινεται αυτο:"Οσο πεφτει η θερμοκρασια στο νερο, τοσο νερο εξατμιζεται." To αντιθετο δε θα επρεπε να συμβαινει ή εχω χασει κατι?

Οι μετρησεις που γινονται ειναι πολυ λιγες και χονδρικες, σε σχεση με την πολυπλοκοτητα της βιολογιας και της χημειας σε ενα ενυδρειο και σε σχεση με την επιδραση στους οργανισμους, αμεσα, μεσοπροθεσμα και μακροπροθεσμα.

"Αυτο τωρα ειναι μια καλη αλλα δικηγοριστικη απαντηση και γενικοτερα.. γενικη αν μου επιτρεπεις το χαρακτηρισμο!"

Στο χομπι του ενυδρειου, πολλοι δεν ενδιαφερονται μονο για την επιβιωση των ψαριων τους, αλλα και για τη καλη διαβιωση τους, συνεπως και ενδιαφερονται για την αποφυγη δυσκολιων τουλαχιστον για αυτα.
Πολλοι το πανε ακομα παραπερα και ψαχνουν να δωσουν ιδανικες συνθηκες, διαβαζωντας και κατι παραπανω απο τις οδηγιες των ενυδρειακων σκευασματων και του πετσοπα, οπως επιστημονικα αρθρα κλπ

"Κοιτα δε σε γνωριζω δε με γνωριζεις οποτε δε θα ηθελα να πιστεψω οτι ειναι μια εμεση απαντηση ως προς το ατομο μου για το ποσο και αν ψαχνομαι ή αν εμπιστευομαι ενανα Petshopά, αλλα σ ευχαριστω για τι συμβουλη και φυσικα εχεις πολυ δικιο οπως και να χει! φιλικα"

Τι μπορει τελικα να θωρειται υπερβολη και βαση ποιου σκεπτικου?
Για επιβιωση?
Για καλη διαβιωση?
Για ιδανικη διαβιωση?
Και με ποιους παραγοντες εν γνωση? Φτανει να βλεπουμε οτι δεν .... ψοφησαν?
Δεν μπορει να κρινει κανενας τι εινα υπερβολη και τι δεν ειναι, οταν δεν γνωριζει το οριο που ξεκιναει η υπερβολη.

"Ανοίγουμε μεγάλο και πολυσυζητημενο θεμα στο οποιο φυσικα και ασπαζομαι τα παραπανω αλλα και σε ορισμενες συνθηκες ταυτοχρονα, ισως να με βρεις καπως διαλακτικο.... τροπον τινα.."

Ενα χοντρο παραδειγμα: Κανει καποιος αλλαγη νερου κατευθειαν απο τη βρυση, χωρις προετοιμασια, χωρις αποχλωριωση, χωρις τιποτα, και τα ψαρια του επιζουν.
Ειναι υπερβολικοι οσοι προετομαζουν το νερο στη σωστη θερμοκρασια και το αποχλωριωνουν πριν την αλλαγη?

"Ισως, μπορει, εξαρταται, διχως αυτο που λες να χανει την ορθοτητα του και το βαρος του"

Αναλογα το σκεπτικο και τη γνωση των συνεπειων, δινεται και η αναλογη απαντηση.
"Σαφεστατα αλλα μαλλον στο παρον post πιστευω (προσωπικη μου αποψη) οτι ψιλοαγχωσαμε παραπανω απ οτι χρειαζοταν το φιλο μας, δε βρισκεις?'
Φιλικα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries