Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 04-03-16, 08:12
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καλε....επειδη εκανα μεγαλη αποχη απο το φορουμ δεν εχω δει ακομα ολα τα θεματα. Ειχα την εντυπωση οτι μιλουσα με καποιον ο οποιος εχει μια λιμνη με κοι χωρις φιλτρα κ.λ.π και τελικα βλεπω οτι εχεις μια λιμνουλα 250 λιτρων με χρυσοψαρα....δεν πιστευω να εχεις κοι εκει μεσα ετσι???? Λοιπον....να χαιρεσαι την λιμνουλα σου και ναι..δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο αυτο που εχεις αν και εγω στην θεση σου αλλαγες νερου θα εκανα...η ολη συζητηση εχει να κανει με τις σωστες αναγκες των κοι και με εμπειριες χομπιστων που φιλοξενουν στις λιμνες τους κοι!!!! Εσυ (χωρις παρεξηγηση) μετα απο αυτο που ειδα με εστειλες......
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι ακριβώς... Τίποτα παραπάνω!!!
Πλακα κανετε και οι 2 μαλλον? Αντε ο πανος ειναι νεος και δεν γνωριζει πολλα , εσυ ρε Αδρο δεν ξερεις οτι τα λιγα λιτρα ειναι πιο δυσκολο να γινουν ενα σταθερο συστημα απο οτι τα πολλα; σε τι διαφερει η δικια μου λιμνη των 600+ λιτρων απο την δικια σου με τα 1000λιτρα , που εγραψες οτι χωρις αλλαγες και σιφωναρισμα του βυθου θα την εβλεπες βουρκο! Εγω τα 600 λιτρακια με ενα κυκλοφορητακι απλα για εξτρα οξυγβνωση ,την εχω κανει ενα σταθεροτατο συστημα, που δσν χρειαζεται καμια παρεμβαση απο μενα, ουτε καν ταισμα! Κοιτα πανο να καταφερεις και στην δικια σου κατι τετοιο χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια, γιατι ηδη την ξεκινησες στραβα!

Λοιπον στο θεμαμας, απαντησεις περα απο ειρωνιες για τα λιγα λιτρα δεν πηρα! Τι μπορειτε να καταφερετε παραπανω με τα μηχανηματα που εγω καταφερνω με φυτα και σωστο στησιμο? Ξαναγραφω

1) αμμωνια δεν εχω ,γιατι εχω νιτροποιητικα βακτηρια σε ολες τις
ς επιφανειας της λιμνης (τοιχωματα αλλα κθριως στοα παχυ στρωμα λασπης στον βυθο)και των φυτων, το βιοφορτιο για τα λιτρα μου ειναι πολθεγαλο, εξαιτιας του πολλαπλασιασμου των χρυσοψαρων >30, αλλα και των πολλων βατραχιων

2)οξυγωνωση πολυ καλη, απο τον συνδυασμο μικρο βαθος -μεγαλη επφανεια, οξυγωνοτικα φυτα στο βυθο, νουφαρα στημ επιφανεια να μην θερμενεται πολυ το νερο, μιλρος καταρακτης

3) ,μηδενικα θρεπτικα, εξαιτιας των πολλων φυτων ,παρολο το μεγαλο
βιοφορτιο

Εσεις με τα πανακριβα μηχανηματα τι περισσοτερο πετυχαινεται. Αν ειχα περισσοτερα λιτρα σιγιυρα θα περνουσαν τελεια και κοι με την ιδια συνταγη, οπως ακριβως στον κολητο, που επισης εχει θεμα εδω, με κοι ηλικιακα μεγαλυτερα απο καποιους που γραφουν εδω μεσα!

Θελω επειιχηρηματα επιτελους να γραψετε και οχι γενικολογιες-αερολογιες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02423 seconds with 11 queries